Lajme / Fushë KosovëKomente: 0 Opozita kërkon rihapjen e shkollës në Bardh të Madh 16:43 / 09.01.2019 Zyrtarë të dy partive opozitare në Komunën e Fushë-Kosovës, Lëvizja Vetëvendosje e Iniciativa Qytetare, po kërkojnë që të rihapet shkolla e mesme teknike “Minatori” në fshatin Bardh i Madh.
Lajme / Fushë KosovëKomente: 0 Opozita kërkon rihapjen e shkollës në Bardh të Madh 12:46 / 09.01.2019 Zyrtarë të dy partive opozitare në Komunën e Fushë-Kosovës, Lëvizja Vetëvendosje e Iniciativa Qytetare, po kërkojnë që të rihapet shkolla e mesme teknike “Minatori” në fshatin Bardh i Madh.
Lajme / Fushë KosovëKomente: 0 Fëmijët e Fushë-Kosovës me këshilla për shëndetin oral dhe trupor 15:27 / 12.12.2018 Organizata Human Care në bashkëpunim me Friedrich Ebert Stiftung kanë realizuar projektin “Vetëdijesimi për pastërtinë trupore dhe orale tek fëmijët në Komunën e Fushë Kosovës”, me nxënësit e klasave të para të shkollave fillore si periudhë e...
Lajme / Fushë KosovëKomente: 0 Fushë-Kosova kërkon pronësinë ndaj pronave shoqërore 10:29 / 19.11.2018 Këshilltarët komunalë të Fushë-Kosovës e kanë miratuar kërkesën e kryetarit, Burim Berisha, që dy prona shoqërore t’i kalojnë komunës. Megjithatë, ky është vetëm hapi i parë, pasi të njëjtën kërkesë duhet adresuar Qeverisë...
Lajme / Fushë KosovëKomente: 0 Komuniteti e Komuna iniciojnë themelimin e Teatrit të Fushë- Kosovës 13:53 / 31.10.2018 Një grup artistësh, në njërën anë, dhe autoritetet komunale, në anën tjetër, e kanë iniciuar themelimin e Teatrit të Qytetit të Fushë-Kosovës. Kryetarit të kësaj komune, Burim Berisha, tashmë i janë adresuar kërkesat për ta bërë me...
Lajme / Fushë KosovëKomente: 0 Arkëtimi i tatimit në Fushë-Kosovë, peng i verifikimit të pronave publike 10:36 / 22.10.2018 Komunarët e Fushë-Kosovës janë treguar të ngathët në menaxhimin e pronave publike. Zyra Kombëtare e Auditimit në raportin e saj për vitin 2017 ka vërejtur se nga një listë e 58 shfrytëzuesve të banesave, shin pajisur me kontrata vetëm 15 sish.
Lajme / Fushë KosovëKomente: 0 Shpërndahen kompostuesit e parë në fshatrat e Fushë-Kosovës 11:24 / 15.10.2018 Në kuadër të zbatimit të Planit Komunal për Menaxhim të Mbeturinave, Komuna e Fushë-Kosovës ka filluar pilotimin e ndarjes së mbeturinave organike për kompostim në amvisëritë e fshatrave, duke nisur në këtë mënyrë pajisjen me infrastrukturë për...
Lajme / Fushë KosovëKomente: 0 Komuna e Fushë Kosovës shpërndan 500 kontejnerë 16:03 / 12.09.2018 Komuna e Fushë Kosovës ka ndërmarrë hapa duke bërë shpërndarjen e 500 kontejnerëve të tjerë. Projekt ky që do të lehtësojë ruajtjen dhe mbrojtjen e ambientit për të gjithë qytetarët, thuhet në njoftimin e komunës.
Lajme / Fushë KosovëKomente: 0 Treni godet veturën në Sllatinë 11:54 / 12.09.2018 Policia raporton se në fshatin Sllatinë të Fushë-Kosovës ka ndodhur një aksident trafiku ku një tren ka goditur një veturë.
Kulturë / Fushë KosovëKomente: 0 Ansambli “Zëri i Kosovës” udhëtoi për në Turqi 11:12 / 06.09.2018 Ansambli i Këngëve dhe Valleve “Zëri i Kosovës” nga Fushë-Kosova udhëtoi sot për në Bursa të Turqisë për të përfaqësuar Kosovën në Festivalin e Trembëdhjetë Ballkanik “Uluslararasi NAKE Balkan Festival Eylul 2018”.
Lajme / Fushë KosovëKomente: 0 "Hapësirat mjedisore në Fushë-Kosovë më të pastra" 13:11 / 21.05.2018 Komuna e Fushë-Kosovës ka marrë iniciativë për largimin e deponive ilegale. Largimi (pastrimi) i deponive të egra ka filluar në lagjet 028 dhe 029 të qytetit të Fushë-Kosovës.
Lajme / Fushë KosovëKomente: 0 Gjykata e detyron Fushë-Kosovën t’ua japë pagat 10 mësimdhënësve 09:10 / 09.05.2018 Mësimdhënës të Komunës së Fushë-Kosovës, të cilët nuk ishin futur në listën e pagave në shtatorin e vitit të kaluar e kanë gjetur një mënyrë tjetër për të marrë rrogat. Ata e kanë paditur Komunën dhe vendimi është...
Lajme / Fushë KosovëKomente: 0 Fushë Kosovë, rritet numri i bizneseve për 12% 15:47 / 18.04.2018 Komuna e Fushë Kosovës ka vazhduar përpjekjet për krijimin e lehtësirave të të bërit biznes, andaj po bëhet vend që ka përshtatshmërinë më të madhe për të zhvilluar mikrobizneset dhe bizneset e vogla të cilat janë gjenerues të vendeve të reja...
Lajme / Fushë KosovëKomente: 0 Nënkalimin në Miradi e merr uji pas çdo reshje 22:41 / 08.04.2018 Ka tetë vjet prej kur është ndërtuar autostrada në Fushë Kosovë, bashkë me këtë nënkalim që i lidh fshatrat Miradi e Poshtme dhe Vragoli.
Lajme / Fushë KosovëKomente: 0 VV-ja e akuzon kreun komunal për shpenzime të tepërta 13:44 / 04.04.2018 Zyrtarët e Lëvizjes Vetëvendosje në Fushë-Kosovë kanë pasur vërejtje për shpenzimet e Zyrës së kryetarit të kësaj komune, Burim Berisha, dhe disa drejtori të këtij Ekzekutivi. 173 mijë euro të shpenzuara nga kjo zyrë gjatë vitit të kaluar për...
Sport / Fushë KosovëKomente: 0 Përfundon turneu i Karatesë në Fushë Kosovë 16:03 / 13.03.2018 Nën patronatin e Kryetarit të Komunës së Fushë-Kosovës, z. Burim Berisha, të dielën u mbajt Turneu IV-të Ndërkombëtar Tradicional i Karatesë “Fushë-Kosova Open 2018” në Fushë-Kosovë.
Lajme / Fushë KosovëKomente: 0 “Help Kosovo” dhe Fushë-Kosova së bashku në fuqizim të mikro-bizneseve 11:42 / 26.02.2018 Koordinatorja e Programit të Organizatës gjermane “Help Kosovo”, Shqipe Breznica, vizitoi Komunën e Fushë-Kosovës ku u takua me drejtorin e Zhvillimit Ekonomik, Ekrem Berjani. Ishte ky një takim iniciues me përfaqësuesin e Komunës së Fushë-Kosovës për të diskutuar...
Lajme / Fushë KosovëKomente: 0 Në Fushë-Kosovë mbahet sesion informues dhe trajnues për zhvillimin e bizneseve 15:42 / 08.02.2018 Në sallën e Kuvendit të Komunës në Fushë-Kosovë u mbajt sesioni informues dhe trajnues për skemën e grandeve “Programi i Balancuar i Zhvillimit Rajonal” i mbështetur nga Ministria e Zhvillimit Ekonomik dhe i deleguar për implementim prej “ARDA”, përcjell InfoKomuna.
Lajme / Fushë KosovëKomente: 0 "Projekti me 'Caritasin' pa asnjë raport paraprak" 10:38 / 31.01.2018 Këshilltarët e partive opozitare kanë drejtuar një varg vërejtjesh ndaj pushtetit të Komunës së Fushë-Kosovës për ndarjen e 250 mijë eurove një organizate joqeveritare.
Lajme / Fushë KosovëKomente: 0 Rrokulliset një cisternë me 10 tonë gaz 15:11 / 19.01.2018 Një cisternë me 10 tonë gaz është rrokullisur në autostradë në Fushë Kosovë. Një qytetarë ka raportuar tek Ekonomia Online, se një cisternë me 10 tonë gaz është rrokullisur në autostradë në Fushë Kosovë e cila rezulton të jetë...
Lajme / Fushë KosovëKomente: 0 Shpërndahen mjete të punuës për raste të ndryshme sociale 11:37 / 20.12.2017 Nga Projekti që është financuar nga Ministria e Punëve të Jashtme të Gjermanisë dhe implementuar nga organizata ASB, në bashkëpunim me Komunën e Fushë-Kosovës, gjegjësisht Drejtorinë e Shëndetësisë dhe Mirëqenies Sociale dhe Qendrën për Punë...
Lajme / Fushë KosovëKomente: 0 Në postën doganore në Fushë Kosovë arrijnë dërgesa me armë 10:38 / 08.12.2017 Policia e Kosovës njoftoi se një zyrtare në postën doganore në Fushë Kosovë ka raportuar se nga Tajvani ka arrit një dërgesë, ku në pako kishte një pushkë dhe tre fishekë të kalibrit të ndryshëm.
Lajme / Fushë KosovëKomente: 0 Si ndodhi grabitja mbrëmë në Fushë Kosovë? (Video) 11:44 / 08.11.2017 Një grabitje e armatosur ka ndodhur mbrëmë në Fushë Kosovë. Por policia me të marrë lajmin u tregua efikase duke ua zënë pritën grabitësve tek përroi i Njelmët.
Kulturë / Fushë KosovëKomente: 0 Përfundoi Festivali i parë Ballkanik i Folklorit "Fushë Kosova 2017" 14:50 / 19.10.2017 Fushë Kosova për dy ditë ishte nikoqire e Ansambleve dhe grupeve nga disa vende të Ballkanit. Në prani të qindra adhuruesve të këngës dhe valles shqipe, grupet shpalosen vlerat dhe kulturat e vendeve prej nga vinin. Ishin artistët e këngës dhe valles ata që performuan me paraqitjet e...
Lajme / Fushë KosovëKomente: 0 Mustafa: Askush më mirë se LDK-ja nuk di ta zhvillojë ekonominë 16:19 / 03.10.2017 Kryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës (LDK), Isa Mustafa, gjatë një takimi me strukturat e LDK-së në Fushë Kosovë, ka thënë të martën se askush më mirë se LDK-ja dhe kuadrot e saj nuk kanë njohuri, përvojë dhe program për ta zhvilluar ekonominë.
Lajme / Fushë KosovëKomente: 0 Aksion për pastrimin e mbeturinave në lagjen Bresje 15:11 / 03.10.2017 Në vazhdën e përpjekjeve për të krijuar një ambient të pastër për qytetarët, Komuna e Fushë-Kosovës ka nisur aksionin e pastrimit të mbeturinave në lagjen Bresje, afër Qendrës së Mjekësisë Familjare dhe Qendrës Rehabilituese.
Lajme / Fushë KosovëKomente: 0 Milionat imagjinarë për Fushë Kosovën 12:12 / 27.09.2017 Sipas kandidatit të PDK-së Adem Zogiani, Fushë Kosova mandatin e ardhshëm do të jetë më transparente dhe llogaridhënëse për banorët e saj.
Lajme / Fushë KosovëKomente: 0 “Në Fushë-Kosovë po blihen votat me buxhetin e komunës” 14:35 / 07.09.2017 Në një njoftim të vetin, kandidati i Lëvizjes Vetëvendosje për kryetar të Fushë Kosovë Avni Zogiani, thotë se komuna e Fushë-Kosovës ka filluar fushatën me investime të vogla e të shumta tashti kur e ka perceptuar rrezikun e humbjes së zgjedhjeve.
Lajme / Fushë KosovëKomente: 0 Dy vëllezër sulmojnë me thikë Policinë në Fushë Kosovë 10:04 / 04.09.2017 Janë arrestuar dy të dyshuar (vëllezër), pasi të njëjtit nuk kanë përfillur urdhrat e zyrtarëve policorë, të cilët ishin duke u marrë me një rast dhune në familje në të cilin rast ishin të involvuar ata.
Kulturë / Fushë KosovëKomente: 0 Vazhdojnë punimet në Kalanë e Harilaqit 12:01 / 31.08.2017 Po vazhdojnë intensivisht punimet për ta rikthyer Kalanë e Harilaqit ashtu siç ishte 1400 vite më parë, kur e rindërtoi për herë të fundit Perandori Justinian, raporton InfoKomuna.
Lajme / Fushë KosovëKomente: 0 Komuna e Fushë Kosovës prezanton 70 projekte para qytetarëve 12:09 / 25.08.2017 Komuna e Fushë-Kosovës ka publikuar buxhetin total për vitin 2018, i cili arrin shumën prej 10 milionë e 211 mijë e 821 euro, kurse vetëm për investime kapitale për vitin 2018 janë planifikuar 4 milionë e 65 mijë euro.
Lajme / Fushë KosovëKomente: 0 Prezantohen 70 projekte në dëgjimin e dytë publik me qytetarë 15:51 / 28.07.2017 Komuna e Fushë-Kosovës ka publikuar buxhetin total për vitin 2018, i cili arrin shumën prej 10 milion e 128 mijë e 236 euro, kurse vetëm për investime kapitale për vitin 2018 janë planifikuar 4milionë e 65 mijë euro.
Lajme / Fushë KosovëKomente: 0 I shtohen tretuaret disa rrugëve në Fushë-Kosovë 15:14 / 27.07.2017 Organet kompetente të komunës po punojnë me ritëm të lartë në projektin e vendosjes së trotuareve në Komunën e Fushë-Kosovës. Ndërtimi i këtyre trotuareve po bëhet në qytetin e Fushë-Kosovës dhe në fshatra.
Lajme / Fushë KosovëKomente: 0 Angazhim për mirëmbajtje të ndriçimit publik 11:01 / 27.07.2017 Komuna e Fushë-Kosovës përveç angazhimit për vendosjen e ndriçimit publik po kujdeset edhe për mirëmbajtjen e tij në rrugët e qytetit dhe në institucione publike, duke zbatuar masat efiçiente të energjisë.
Lajme / Fushë KosovëKomente: 0 KMDLNj reagon për shkollën në Fushë Kosovë 15:22 / 24.07.2017 Këshillit për Mbrojtjen e të Drejtave e të Lirive të Njeriut i janë drejtuar me një kërkesë 60 familje për të shprehur shqetësimin për një vendim të komunës së Fushë Kosovës e cila në një hapësirë të gjelbëruar në...
Lajme / Fushë KosovëKomente: 0 Nis ndërtimi i shkollës së re 16:37 / 19.07.2017 Komuna e Fushë-Kosovës ka nisur ndërtimin e një shkolle fillore në rrugën “Shefki Kuleta” (Kompleksi 300).
Lajme / Fushë KosovëKomente: 0 Intensifikohen përpjekjet për zgjidhjen e problemit të furnizimit me ujë 16:29 / 19.07.2017 Kryetari i Komunës së Fushë-Kosovës z. Burim Berisha zhvilloi një takim me: Ministrin e Financave (MF) të Republikës së Kosovës - z. Avdullah Hoti, Kryeshefin e Kompanisë së Ujësjellësit Rajonal “Prishtina” (KUR) - z. Ilir Abdullahu dhe Drejtorin e Korporatës...
Lajme / Fushë KosovëKomente: 0 Fushë Kosova pastron disa rrugë të qytetit 14:51 / 11.07.2017 Komuna e Fushë-Kosovës, në këto ditë të ngrohta vere po i kushton rëndësi të veçantë larjes së rrugëve të qytetit, njofton InfoKomuna.
Lajme / Fushë KosovëKomente: 0 Mbahet dëgjimi i parë publik me qytetarë, prezantohen 70 projekte 13:02 / 07.07.2017 Komuna e Fushë-Kosovës ka publikuar buxhetin total për vitin 2018, i cili arrin shumën prej 10 milionë e 128 mijë e 236 euro, kurse vetëm për investime kapitale për vitin 2018 janë planifikuar 4 milionë e 65 mijë euro.
Lajme / Fushë KosovëKomente: 0 Ndriçohen disa lagje në Fushë Kosovë 12:53 / 28.06.2017 Në Rr. "Pajazit Islami" në Fushë-Kosovë, janë vendosur 21 trupa ndriçues duke i zëvendësuar poçat ekonomik me trupa ndriçues LED për ndriçim më efikas.
Lajme / Fushë KosovëKomente: 0 Në Fushë Kosovë sociologu jep matematikë 09:49 / 27.06.2017 Zyra Kombëtare e Auditimit gjatë auditimit që ka bërë në komunën e Fushë Kosovës, ka evidentuar si parregullsi, kontratat e mësimdhënësve për shërbime të veçanta, ku edhe është punësuar një mësimdhënës me kohëzgjatje prej tre...
Lajme / Fushë KosovëKomente: 0 Ndriçohen disa rrugë në Fushë-Kosovë 15:29 / 22.06.2017 Komuna e Fushë-Kosovës ka filluar punimet rreth ndriçimit publik në qytet dhe fshatra përreth, njofton InfoKomuna.
Lajme / Fushë KosovëKomente: 0 Sulmon fizikisht bashkëshorten 13:27 / 19.06.2017 Është arrestuar një i dyshuar në Fushë Kosovë, pasi që i njëjti për motive të panjohura, dyshohet se ka rrahur bashkëshorten e tij.
Kulturë / Fushë KosovëKomente: 0 Fillon projekti për restaurimin e Kalasë së Harilaçit 16:19 / 05.06.2017 Falë një projekti të bashkëfinancuar nga Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit dhe Komuna e Fushë-Kosovës, Instituti Arkeologjik, nën udhëheqjen e arkeologut Premtim Alaj, ka filluar reazilimin e projektit “Hulumtime dhe konservime-restaurime në Kalanë e Harilaçit”.
Lajme / Fushë KosovëKomente: 0 Pastrohen disa rrugë të qytetit të Fushë-Kosovës 16:20 / 25.05.2017 Komuna e Fushë-Kosovës ka filluar të bëjë larjen me ujë të rrugëve në Fushë-Kosovë: rrugën ‘Dardania’, rrugën ‘Nënë Tereza’ - prej semaforve të ‘Interex-it’ deri te RAIFFAIZEN Bank duke vazhduar deri te Kuvendi Komunal...