Në Ferizaj, filluan "Ditët e Diasporës"

FerizajPostuar: 09:33 / 28.07.2017

Të enjten mbrëma në bulevardin e qytetit, me një koncert kanë filluar “Ditët e Diasporës”. Fillimisht këto aktivitete filluan me një koncert nga Orkestra e Qytetit nën dirigjimin e Lindita Isufit, për të vazhduar me pas edhe me Ansamblin e Këngëve dhe Valleve “Kastriotët”.

Hapjen zyrtare të këtyre ditëve e bëri kryetari i komunës së Ferizajt, Muharrem Svarqa, i cili theksoi se këto ditë janë tepër të veçanta për bashkatdhetarët tanë që jetojnë në vende të ndryshme të botës.

“Komuna e Ferizajt ka vënë ne dispozicion të gjitha mekanizmat, që ju të ndjeheni sa me mire gjatë kohës sa do të qëndroni këtu. Ferizaj ka ndryshuar dhe po ndryshon çdo ditë. Ferizaj, po bëhet edhe fuqia e dytë ekonomike pas Prishtinës në Kosovës. Ne kemi evidentuar të gjitha investimet strategjike në të gjitha drejtimet, duke filluar nga zhvillimi ekonomik, arsimimi, trajtimi i ujërave të zeza si dhe projekte të rëndësishme për qytetaret e Ferizajt”, ka thënë kryetari Svarqa, duke thënë se bashkatdhetarët duhet të ndjen sa më mirë në vendlindjen e tyre.

Në hapjen solemne të “Ditëve të Diasporës”, kanë kenduar edhe këngëtare ferizajas siç është Milaim Mezini dhe të tjerë.

“Ditët e Diasporës”, po mbahen nën patronatin e kryetarit të komunës së Ferizajt, Muharrem Svarqa, ndërkaq do të mbahen deri më 3 gusht, me ç’rast do të ketë aktivitete të shumta kulturore, artistike, por edhe takime me vet kreun e komunës./InfoKomuna/

Komente: 0 Filmi “Martesa” shfaqet në Sydney Film Festival 11:07 / 17.05.2018 Edicioni i 65-të i festivalit të filmit ne Sidnei “Sydney Film Festival” (6-17 Korrik), në parneritet me “European Film Promotion” dhe “Screen International” shpalli këtë javë “Europe! Voices of Women in Film”: një program i 10 filmave të ri nga regjisoret e...
PrishtinëKomente: 0 Në Prishtinë filloi Festivali i grafiteve 14:54 / 18.05.2018 Sot, në rrugën “B” në kryeqytet ka filluar Festivali i grafiteve. Në këtë festival po marrin pjesë shumë artistë të këtij zhanri të artit grafik.
Komente: 0 Sot hapet ekspozita "Mjegull" 09:41 / 17.05.2018 Galeria Kombëtare e Kosovës sot do të hapë ekspozitën e radhës të titulluar “Mjegull”. Në këtë ekspozitë do të prezantohen punimet e artistëve: Albert Allgeier, Driton Selmani, Fatmir Mustafa-Karllo, Gazmend Ejupi dhe Luan Bajraktari. Kjo ekspozitë vjen e kuruar nga...