Filmat që fituan e garuan në “DokuFest”, nominohen për “Bafta”

Postuar: 10:44 / 10.01.2018

Se programi i “DokuFestit” është i kualitetit të lartë dhe me të drejtë konsiderohet si një prej festivaleve më të rëndësishëm të filmit dokumentar e të shkurtër në Evropë u dëshmua edhe me publikimin e nominimeve për çmimin prestigjioz britanik në kinematografi.

Filmi i shkurtër fitues e dokumentari që ishte pjesë e konkurrencës zyrtare të edicionit të vitit të kaluar të festivalit që mbahet në Prizren, janë nominuar për çmimin “Bafta”, shkruan sot “Koha Ditore”. “A Drowning Man”, i Mahdi Fleifel, që në “DokuFestin” e vitit 2017 u shpërblye me çmimin për filmin më të mirë të shkurtër, është nominuar për filmin më të mirë britanik.

Këtë çmim vitin e kaluar e mori bashkëprodhimi britaniko-kosovar “Home”, nën regji të Daniel Mulloyt, duke sjellë trofeun e parë “Bafta” në Kosovë. E në kategorinë e dokumentarit më të mirë është përfshirë “City of Ghosts” i Mathew Heineman, që në “DokuFest” ishte pjesë e garës ndërkombëtare. Në kategorinë e filmit më të mirë britanik janë në garë edhe “Aamir”, “Cowboy Dave”, “Work” dhe “Wren Bors”. Ndërsa për çmimin e dokumentarit më të mirë, në garë me “City...” janë “I am not your Negro”, “Icarus”, “An Inconvinent Sequel” dhe “Jane”.

Eroll Bilibani, drejtor ekzekutiv i festivalit ndërkombëtar të filmit dokumentarë e të shkurtër “DokuFest”, ka thënë se pasi që vitin e kaluar “Home” si bashkëprodhim i festivalit me dy kompani britanike mori çmim, është i lumtur që në kategorinë e njëjtë e sheh të nominuar “A Drowning Man” të autorit danez me prejardhje palestineze, Mahdi Fleifel.

PrishtinëKomente: 0 Galeria kombëtare miraton programin e ekspozitave për 2019-ën 13:49 / 13.12.2018 Dhjetëra ekspozita kolektive dhe personale, por edhe bashkëpunime ndërmjet institucioneve me Shqipërinë dhe me vende tjera, do të zënë vend në programin artistik për 2019 në Galerinë Kombëtare të Kosovës.
Komente: 0 Kori e Filarmonia e Kosovës sjellin kryeveprën e muzikës barokene 10:06 / 10.12.2018 Një prej veprave më të rëndësishme dhe më të njohura të kompozitorit italian Givanni Pergolesi do të interpretohet në kryeqytet. Kori bashkë me orkestrën harkore të Filarmonisë së Kosovës do të sjellin “Stabat Mater”, shkruan sot “Koha...
Komente: 0 Poetja nga Mali i Zi rrëfen për dashurinë që ka për Prishtinën 09:56 / 10.12.2018 Flutur Mustafa, nga Mali i Zi, tash e gjashtë vite jeton në Prishtinë. Ajo në emisionin “Jeta” të KTV-së tregon se si gjithnjë ka qenë e lidhur me Prishtinën ku edhe moderatorja e emisionit e ngacmon gjatë emisionit me buzëqeshje duke i thënë “Qe të...