Përfundoi Festivali i parë Ballkanik i Folklorit "Fushë Kosova 2017"

Fushë KosovëPostuar: 14:50 / 19.10.2017

Fushë Kosova për dy ditë ishte nikoqire e Ansambleve dhe grupeve nga disa vende të Ballkanit. Në prani të qindra adhuruesve të këngës dhe valles shqipe, grupet shpalosen vlerat dhe kulturat e vendeve prej nga vinin. Ishin artistët e këngës dhe valles ata që performuan me paraqitjet e tyre brilante.

Juria profesionale në përbërje, prof. Emir Dizdari nga Tirana – kryetar, dhe prof. Fahredin Spahija e Dilaver kryeziu, në përfundim të festivalit veçuan më të mirët e këtij festivali.
Çmimi special i takoi Ansamblit “Gjilani” nga Gjilani, Ansambli i Këngëve dhe i Valleve “Shote Galica” u nderua me çmimin “Ansambli më i mirë”, Koreografia më e mirë i takoi Ansamblit “Kocani” nga Maqedonia, valltari më i mirë u shpall Fevzi Edipi nga ansambli “Shqiponjat” Shkup.

Drejtoria për Kulturë Rini dhe Sport e komunës së Fushë Kosovës dhe këshilli organizativ i këtij Festivali pas përfundimit vlerësuan lartë punën dhe të gjithë akterët pjesëmarrës të këtij festivali duke konkluduar se ky Festival ja ka arritur qëllimin dhe se në të ardhmen do të jetë tradicional.

/InfoKomuna/

Komente: 0 Ndërhyrje dhe projekt përforcues në Kalanë e Gjirokastrës 15:05 / 20.02.2018 Kalaja e Gjirokastrës së shpejti do të ketë një ndërhyrje përforcuese. Ministria e Kulturës, Mirela Kumbaro, siç raporton ATSh, inspektoi situatën së bashku me arkitektin Agron Doraci, një prej ekspertëve që ka ndërhyrë në kala vite më parë.
Komente: 0 Fëmijët e Suharekës me ekspozitën e pavarësisë 10:46 / 16.02.2018 Aktivitetet në kuadër të 17 shkurtit – Ditës së shpalljës së Pavarsisë, në Komunën e Suharekës kanë filluar me ekspozitën me punime nga nxënësit e Shkollave fillore të Komunës sonë.
Komente: 0 Dua Lipa s’ka pasur ftesë zyrtare për Ditën e Pavarësisë 10:01 / 21.02.2018 Dua Lipa nuk ka pasur ftesë zyrtare nga institucionet e vendit që të performojë në Prishtinë në Ditën e Pavarësisë. E për më tepër, as që është biseduar për ndonjë kosto që ajo t’i përgjigjej ftesës.