"Zëri i Kosovës" i sukseshëm në Festivali Mbarëkombëtar "Këngë Jeho 2017"

Fushë KosovëPostuar: 10:25 / 12.07.2017

Festivali Mbarëkombëtar i 21-të me radhë “Këngë Jeho 2017” mbajtur në Strugë, përfundoi me ndarjen e mirënjohjeve dhe vlerësime nga etnomuzikologë, artistë e koreografë nga trevat gjithë- shqiptare.

Në mesin e 12 grupeve dhe ansambleve nga të gjitha trevat shqiptare, Ansambli “Zëri i Kosovës” ishte ndër ansamblet që la mbrapa të tjerët si me lojën ashtu edhe me koloritin e veshjeve që u paraqitën në skenë.

Ansambli “Zëri i Kosovës” u mirëprit dhe u duartrokit gjatë nga të pranishmit dhe mysafirë e turist të shumtë.

Koreografia e Dilaver Kryeziut solli para të pranishmëve vallet “Kolazhi” dhe “Vallja e Babës” që i dhanë një shkëlqim skenës së Strugës.

Edhe kësaj radhe Drejtoria e Kulturës, Rinisë dhe Sport ishte afër këtij ansambli duke i mundësuar pjesëmarrje në këtë ngjarje kulturore.
/InfoKomuna/

Komente: 0 Filmi “Martesa” shfaqet në Sydney Film Festival 11:07 / 17.05.2018 Edicioni i 65-të i festivalit të filmit ne Sidnei “Sydney Film Festival” (6-17 Korrik), në parneritet me “European Film Promotion” dhe “Screen International” shpalli këtë javë “Europe! Voices of Women in Film”: një program i 10 filmave të ri nga regjisoret e...
PrishtinëKomente: 0 Në Prishtinë filloi Festivali i grafiteve 14:54 / 18.05.2018 Sot, në rrugën “B” në kryeqytet ka filluar Festivali i grafiteve. Në këtë festival po marrin pjesë shumë artistë të këtij zhanri të artit grafik.
Komente: 0 Sot hapet ekspozita "Mjegull" 09:41 / 17.05.2018 Galeria Kombëtare e Kosovës sot do të hapë ekspozitën e radhës të titulluar “Mjegull”. Në këtë ekspozitë do të prezantohen punimet e artistëve: Albert Allgeier, Driton Selmani, Fatmir Mustafa-Karllo, Gazmend Ejupi dhe Luan Bajraktari. Kjo ekspozitë vjen e kuruar nga...