Prezantimi në festivalin kroat hap dyer të reja për korin “Lira” të Gjakovës

GjakovëPostuar: 09:19 / 20.06.2017

Interpretimi në skenën e festivalit që tubon kore nga vende të ndryshme, ia ka siguruar korit të grave “Lira” të Gjakovës rikthimin para audiencës kroate.

Kori amator që përbëhet nga gra të moshave e profesioneve të ndryshme, qe pjesëmarrës në edicionin e dhjetë të festivalit të koreve, “Lipanjski Zvuci” që mbahet në qytetin Petrinje, shkruan sot “Koha Ditore”. Të shtunën mbrëma, “Lira” performoi për të dytën herë në skenën e këtij festivali. Edhe vitin e kaluar kishte marrë pjesë aty.

Kori “Lira” i themeluar më 2000 në Gjakovë, si organizatë joqeveritare, qysh prej atëherë ka pasur prezantime e performanca në evenimente të ndryshme kulturore./KohaDitore/

Komente: 0 Arben Zharku emërohet drejtor i QKK-së 16:59 / 16.02.2018 Ministri i Kulturës, Rinisë dhe Sportit Kujtim Gashi ka emëruar Arben Zharkun në pozitën e drejtorit të Qendrës Kinematografike të Kosovës.
Komente: 0 Dua Lipa s’ka pasur ftesë zyrtare për Ditën e Pavarësisë 10:01 / 21.02.2018 Dua Lipa nuk ka pasur ftesë zyrtare nga institucionet e vendit që të performojë në Prishtinë në Ditën e Pavarësisë. E për më tepër, as që është biseduar për ndonjë kosto që ajo t’i përgjigjej ftesës.
Komente: 0 Ndërhyrje dhe projekt përforcues në Kalanë e Gjirokastrës 15:05 / 20.02.2018 Kalaja e Gjirokastrës së shpejti do të ketë një ndërhyrje përforcuese. Ministria e Kulturës, Mirela Kumbaro, siç raporton ATSh, inspektoi situatën së bashku me arkitektin Agron Doraci, një prej ekspertëve që ka ndërhyrë në kala vite më parë.
PrishtinëKomente: 0 Ekspozitë nga nxënësit, për nder të shpalljes së pavarësisë (Foto) 09:42 / 15.02.2018 Për nder të 10 vjetorit të shpalljes së pavarësisë së Kosovës, Drejtoria e Arsimit e Komunës së Prishtinës në bashkëpunim me Fakultetin e Arteve të Universitetit të Prishtinës “Hasan Prishtina”, ka hapur ekspozitën me temën “10 vjet...