GjilanKomente: 0 Haziri: Gjilani kryeqendra e kulturës në nivelin ndërkombëtar 10:49 / 17.10.2017 Kryetari i Komunës së Gjilanit, Lutfi Haziri, ka shprehur falënderimin e tij të veçantë dhe ka përgëzuar për angazhimet në fushën e kulturës, Ansamblin “Gjilani”, me rastin e pjesëmarrjes në garat ndërkombëtare, në kuadër të festivalit...
GjilanKomente: 0 Gjilan: Më 28 nëntor bëhet zbulimi i shtatores së Idriz Seferit 15:55 / 20.06.2017 Më 28 Nëntor 2017 Ditën e Flamurit, do të bëhet zbulimi i përmendores së heroit të kombit, Idriz Seferi, e cila do të qëndroj në një vend ideal në qendër të qytetit dhe do kujtohet përherë si njeri i madh, luftëtar i denjë dhe prijës i vendosur...
GjilanKomente: 0 Mbahet manifestimi tradicional kulturor "Ditët e Agimit" 09:59 / 04.05.2017 Manifestimi treditor tradicional kulturor “Ditët e Agimit”, i cili i kushtohet figurës së dëshmorit të kombit, Agim Ramadani, në ditëlindjen e tij ka kulmuar me tubimin qendror madhështor në fshatin Zhegër të Gjilanit me moton “I këndojmë Agimit”, i cili...
GjilanKomente: 0 U promovua libri “Misionar i Arsimit Kombëtar” i Akademik Mehmet Halimi 15:39 / 03.05.2017 Komuna e Gjilanit sot ka promovuar librin “Misionar i Arsimit Kombëtar” (Nga ditari im – shënime dhe kujtime) të autorit, Akademik Mehmet Halimi, i cili është vlerësuar lartë për mënyrën e shkrimit, bazën e tij dhe stilin e shkrimit nga i cili është i ndërtuar...
GjilanKomente: 0 Rreth 23 mijë euro i ndahen Teatrit 16:25 / 30.03.2017 Kuvendi Komunal i Gjilanit, të enjten, në seancën e tretë për këtë vit, ka miratuar vendimin për ndarjen e mjeteve për subvencionimin e stafit teknik dhe aktiviteteve socio-kulturore në Teatrin e Gjilanit.
GjilanKomente: 0 “Evropë qite n’veti” sonte në Teatër 16:02 / 18.03.2017 Në Teatrin e Gjilanit, sonte qytetarët do të mund të argëtohen nga humori që do të prodhojnë aktorët gjilanas përmes zhanrit "Stand Up Comedy" të emërtuar si “Evropë qite n’veti”.
GjilanKomente: 0 Gjilani, projekt për ndërtimin e besimit nëpërmjet mbrojtjes kulturore 14:48 / 07.02.2017 Përmes projektit “Ndërtimi i besimit nëpërmjet mbrojtjes kulturore në Kosovë”, organizuar nga UNDP-ja, në bashkëpunim edhe me Komunën e Gjilanit dhe akterë të tjerë nga institucionet e rendit dhe sigurisë, OJQ-të, sot Këshilli Komunal për Siguri në...
GjilanKomente: 0 Gjilan: Ylberina Abdyli fituese e "Fest Flaka 2017" 11:12 / 01.02.2017 Këngëtarja Ylberina Avdyli është shpallur fituese e Festivalit të Muzikës “Fest Flaka”, i cili është mbajtur në kuadër të Manifestimit “Flaka e Janarit”, që ka qenë aktivitet përmbyllës i këtij edicioni. Çmimin Ylberinës ia ka...
GjilanKomente: 0 Gjilan: Muzika epike zë vend në "Flakën e Janarit" 10:23 / 30.01.2017 Një nga aktivitetet përcjellëse të manifestimit shumëkulturor “Flaka e Janarit 2017”, që sivjet solli risi, ka qenë edhe aktiviteti me muzikë epike, që ka pasur edhe karakter shkencor, debatues e muzikor, ngase përveç se u kënduan këngë epike dhe u vallëzua, pati...