Në kishën e Llapushnikut të Drenicës nesër mbahet mesha e parë

GllogocPostuar: 10:51 / 08.10.2016

Të dielën, më 9 tetor 2016, në ora 11:00, do të bëhet shugurimi i kishës së Shën Abrahamit në Llapushnik të Drenicës.

Ipeshkvij e Kosovës ka bërë të ditur se, pas meshës së shugurimit, të cilën do ta udhëheq ipeshkvi i Kosovës, Sh. T. Imzot Dodë Gjergji, do të ketë program kulturor dhe artistik të ansambleve dhe grupeve folkloristike  nga të gjitha trevat shqiptare, shkruan lajmi.net.

Në këtë manifestim të parë në Drenicë do të marrin pjesë edhe personalitete nga Gjermania dhe Zvicër si dhe  shumë qeveritarëve, ambasadave dhe e KFORIT.

Ndërkaq, të dielave, meshën në Llaposhnik do ta drejtojë, Don Marjan Uka. /Lajmi.net

Komente: 0 Strategjia për kulturë që mungon tash gati 20 vjet sërish në agjendë 11:22 / 19.10.2018 Ministria e Kulturës i është rikthyer nismës për hartimin e strategjisë për kulturë. Për këtë dokument flitet tash e 18 vjet, por asnjëherë nuk është finalizuar. Janë krijuar disa grupe punuese të cilat kanë zhvilluar disa takime, por me kaq ka përfunduar...
PrizrenKomente: 0 Rrënimi i shtëpisë së shekullit XIX në Prizren përplas institucionet 11:26 / 19.10.2018 Qendra Rajonale për Trashëgimi Kulturore në Prizren, të enjten, përmes një reagimi ka vlerësuar se gjatë rrënimit të shtëpisë së familjes Bylbyli në rrugën “Bajrakli” ka pasur shkelje ligjore. Njëkohësisht kjo qendër ka kërkuar që të...