Vazhdojnë aktivitetet "Ditët e Diasporës" në Drenas

GllogocPostuar: 16:36 / 28.07.2017

Në kuadër të shënimit të manifestimit “Ditët e Diasporës”, sot është mbajtur ekspozita e artistëve nga Komuna e Drenasit ne Qendrën Tregtare në Drenas, ku artist të ndryshëm kanë ekspozuar punimet e tyre nën përcjelljen e muzikës live, njofton InfoKomuna.

Me rastin e hapjes së ekspozitës, një vizitë e ka bërë edhe kryetari i Komunës, Ramiz Lladrovci dhe Drejtoresha për Kulturë, Rini e Sport, Flutura Avdiu, të cilët e përcjellën nga afër këtë event të shënuar enkas për bashkatdhetarët tanë. Kryetari Lladrovci ka përgëzuar artistët për punimet e shfaqura ne këtë ekspozitë dhe inkurajoj që të vazhdohet me aktivitete të tilla që inspirojnë moshat e reja dhe pasurojnë zhvillimin e kulturës në vendin tonë.

Kujtojmë, se mbrëmë ne kuadër të “Ditës së Diasporës” është mbajtur shfaqja e filmave të metrazhit të shkurtër ne kinemanë verore në sheshin “Fehmi Lladrovci” të përcjellur me DJ për të rinjtë e Komunës së Drenasit. Po ashtu për nder të bashkatdhetarëve janë vendosur minishtëpiza prej druri të cilat kanë shërbyer qytetarët me pije freskuese.

Aktivitetet e kësaj dite do të përmbyllen sonte i cili fillon nga ora 19:00 në sheshin “Fehmi Lladrovci” me një koncert qendror artistik, ku do të përformojnë artistë të ndryshëm nga estrada jonë.
/InfoKomuna/

PrishtinëKomente: 0 Ekspozitë nga nxënësit, për nder të shpalljes së pavarësisë (Foto) 09:42 / 15.02.2018 Për nder të 10 vjetorit të shpalljes së pavarësisë së Kosovës, Drejtoria e Arsimit e Komunës së Prishtinës në bashkëpunim me Fakultetin e Arteve të Universitetit të Prishtinës “Hasan Prishtina”, ka hapur ekspozitën me temën “10 vjet...
Komente: 0 Fëmijët e Suharekës me ekspozitën e pavarësisë 10:46 / 16.02.2018 Aktivitetet në kuadër të 17 shkurtit – Ditës së shpalljës së Pavarsisë, në Komunën e Suharekës kanë filluar me ekspozitën me punime nga nxënësit e Shkollave fillore të Komunës sonë.
Komente: 0 Ndërhyrje dhe projekt përforcues në Kalanë e Gjirokastrës 15:05 / 20.02.2018 Kalaja e Gjirokastrës së shpejti do të ketë një ndërhyrje përforcuese. Ministria e Kulturës, Mirela Kumbaro, siç raporton ATSh, inspektoi situatën së bashku me arkitektin Agron Doraci, një prej ekspertëve që ka ndërhyrë në kala vite më parë.