Komente: 0 Filmi “Martesa” gjatë shkurtit në kinematë kosovare 14:18 / 22.01.2018 Nga dita e parë e muajit shkurt audienca kosovare do ta ketë rastin ta shohë filmin “Martesa”, i cili nga kritika u cilësua si një prej debutimeve më mbresëlënëse evropiane të vitit që shkoi në festivalin e kategorisë “A” në Talinn, ku edhe u shfaq...
Komente: 0 Shuhet legjenda e valles shqiptare Rexhep Çeliku 10:16 / 12.01.2018 Vetëm katër ditë më parë Rexhep Çelikut do ta shihnim në hollin e institucionit të Presidencës, teksa Ilir Meta do t’i jepte dekoratën e lartë të “Nderit të Kombit”, por mesa duket krijuesi e ka kërkuar lart, pasi mjeshtri i valleve ka humbur këtë...
Komente: 0 Filmat që fituan e garuan në “DokuFest”, nominohen për “Bafta” 10:44 / 10.01.2018 Se programi i “DokuFestit” është i kualitetit të lartë dhe me të drejtë konsiderohet si një prej festivaleve më të rëndësishëm të filmit dokumentar e të shkurtër në Evropë u dëshmua edhe me publikimin e nominimeve për çmimin prestigjioz...
Komente: 0 ShKA "Agimi" kundërshton “privatizimin e Zambakut të Prizrenit“ 12:57 / 28.12.2017 Me një letër drejtuar kryetarit të Prizrenit Mytaher Haskuka dhe ministrit të MKRS-së Kujtim Gashi, ShKA Agimi ka shfaqur shqetësimin vet për organizimin e festivalit Zambaku i Prizrenit, siç ka thënë nga një kompani private e Prizrenit.
Komente: 0 MKRS ndan çmimin për veprimtari jetësore dhe për vepra muzikore 10:18 / 28.12.2017 Në kabinetin e Ministrit të Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Kujtim Gashi, sot do të mbahet ceremonia e ndarjes së Çmimit Kombëtar për Veprimtari Jetësore “Niketë Dardani” dhe çmimeve vjetore për vepra muzikore për vitin 2016.
Komente: 0 Gjashtë filma të animuar nesër në kinemanë “Jusuf Gërvalla” 15:13 / 27.12.2017 Si pjesë e projektit të Anibar “Kultivimi i kulturës së filmit të animuar ndërmjet Ballkanit Perëndimor dhe Grupit të Vishegradit” i cili u zbatua para dhe gjatë Festivalit Ndërkombëtar të Animacionit Anibar me mbështetjen financiare të Fondit Ndërkombëtar...