Komente: 0 “Gratë” nga Shkupi triumfojnë në Festivalin e teatrove ne Ferizaj 12:19 / 29.10.2018 Mbrëmë, me shfaqjen “Im atë donte Adolfin” nga Teatri i Qytetit- Gjilan, u mbyll edicioni i 48-të i Festivalit të Teatrove në Ferizaj, ku për tetë netë me radhë në skenën e Teatrit “Adriana” në Ferizaj u ngjitën trupa teatrore nga Shkupi, Korça,...
Komente: 0 Tri gra kosovare në garë për çmimin Oscar 16:47 / 26.10.2018 Sivjet është vit i veçantë për industrinë e filmit kosovar, pasi që tri regjisore të saj, Lendita Zeqiraj, Blerta Zeqiri dhe More Raça, janë kualifikuar për edicionin e 91-të të Çmimeve të Akademisë – Oscar.
Komente: 0 Kompozitori Koci fiton çmimin “Niketë Dardani” 12:40 / 24.10.2018 Kompozitori Akil Koci ka fituar çmimin për muzikë “Niketë Dardani”. Kocit çmimin ia ka ndarë ministri i Kulturës, Rinisë dhe Sportit Kujtim Gashi. Fituesi Koci është ndier shumë i lumtur që i është ndarë ky çmim.
PrizrenKomente: 0 Rrënimi i shtëpisë së shekullit XIX në Prizren përplas institucionet 11:26 / 19.10.2018 Qendra Rajonale për Trashëgimi Kulturore në Prizren, të enjten, përmes një reagimi ka vlerësuar se gjatë rrënimit të shtëpisë së familjes Bylbyli në rrugën “Bajrakli” ka pasur shkelje ligjore. Njëkohësisht kjo qendër ka kërkuar që të...
Komente: 0 Strategjia për kulturë që mungon tash gati 20 vjet sërish në agjendë 11:22 / 19.10.2018 Ministria e Kulturës i është rikthyer nismës për hartimin e strategjisë për kulturë. Për këtë dokument flitet tash e 18 vjet, por asnjëherë nuk është finalizuar. Janë krijuar disa grupe punuese të cilat kanë zhvilluar disa takime, por me kaq ka përfunduar...
PrizrenKomente: 0 Filigrani, në shërbim të turizmit dhe ruajtjes së zejeve të moçme 11:28 / 28.09.2018 Në kuadër të shënimit të Ditës Botërore të Turizmit, Drejtoria e Turizmit dhe e Zhvillimit Ekonomik të enjten ka bërë hapjen e punëtorisë së filigranit, duke e konsideruar atë artizanat të vlefshëm të qytetit. Përmes kësaj punëtorie, gjeneratat...