Komente: 0 “Gardhi” shfaqet parapremierë në Paris 14:53 / 13.11.2017 Filmi i metrazhit të shkurtër "Gardhi" nga Lendita Zeqiraj pati parapremierën në Paris me datë 9 nëntor 2017 në Cinéma Le Méliès, - Montreuil e organizuar nga bashkëprodhuesi francez Sacrebleu Productions.
Komente: 0 Dy filma nga Kosova kthehen me çmime nga Festivali i Tiranës 10:49 / 13.11.2017 Për skenarin më të mirë dhe për filmin më të mirë shqiptar u vlerësuan dy filma të bashkëfinancuar nga Qendra Kinematografike e Kosovës, në ceremoninë përmbyllëse të Festivalit Ndërkombëtar të Filmit në Tiranë.
Komente: 0 UGSh ndan çmimin “Karriera” për publicistin e ndjerë Ramiz Kelmendi 16:14 / 10.11.2017 Kryeministri i Republikës së Kosovës, Ramush Haradinaj, mori pjesë në ceremoninë e ndarjes së çmimeve “Karriera” dhe shpalljen e fituesve të konkursit “Vangjush Gambeta” për gazetarët e ekonomisë nga Shqipëria, Kosova dhe Maqedonia, të organizuar nga...
Komente: 0 "Vitin e ardhshëm ndërtohet qendra e re rinore në Prizren" 16:32 / 08.11.2017 Kryetari i Partisë Demokratike të Kosovës, Kadri Veseli, i shoqëruar nga ministri i Kulturës, Rinisë dhe Sporteve nga radhët e PDK-së, Kujtim Gashi dhe nga kandidati për kryetar të Prizrenit, Shaqir Totaj, kanë vizituar ansamblin “Lidhja e Prizrenit”.
Komente: 0 Filmi “T’padashtun” shfaqet në LA Screenings 13:39 / 08.11.2017 Filmi “T’padashtun” nga Edon Rizvanolli është shfaqur në LA Screenings me datë 3 nëntor nën ombrellën e European Film Promotion (EFP), e cila çdo vit fokusohet në shfaqjen dhe promovimin e filmave evropian të propozuar për Akademinë Oscar.
Komente: 0 Një dekadë zvarritje për Inspektoratin e trashëgimisë kulturore 11:16 / 08.11.2017 Më shumë se një dekadë e ka shmangur si detyrim ligjor, ka provuar ta themelojë vitin e kaluar por ka dështuar, e tash Ministria e Kulturës synon që brenda javës të hapë konkurs për punonjësit e Inspektoratit të trashëgimisë kulturore.
KaçanikKomente: 0 Gashi premton investime në sportin dhe kulturën e Kaçanikut 16:46 / 07.11.2017 Ministri i Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Kujtim Gashi ka vizituar komunën e Kaçanikut, prej ku është zotuar se do të mbështesë këtë komunë në të gjitha projektet e saj që lidhen me Ministrinë që ai drejton.
GjilanKomente: 0 Gjilani lanson programin online “Biblioteka Ime” 15:26 / 06.11.2017 Kryetari i Komunës së Gjilanit, Lutfi Haziri, ka bërë sot promovimin e projektit online “Biblioteka ime”, që është ende në fazën e pilotimit, por që ka qëllim digjitalizimin e gjithë literaturës së Bibliotekës së Qytetit “Fan S. Noli”.