GllogocKomente: 0 Gjimnazistet nga Drenasi më të mirët në "Javën e Frankofonisë" 12:30 / 25.03.2019 Në javën e Frankofonisë, që tani mbahet tradicionalisht në Kosovës, nxënësit nga gjimnazi “Gjergj Kastrioti-Skënderbeu” në Drenas, kanë marr edhe këtë vit çmimet e para në javën e gjuhës frënge dhe të frankofonisë.
Komente: 0 Borxhi i Teatrit Kombëtar arrin në 100 mijë euro, rrezikohet funksionimi 15:37 / 01.03.2019 Teatri Kombëtar i Kosovës ka hiç më pak se 100 mijë euro borxhe. Pos aktorëve, regjisorëve e anëtarëve të tjerë të ekipeve të shfaqjeve u ka borxh edhe dyqaneve nga të cilat është furnizuar me materiale për kostumografi, skenografi e rekuizita. Me këtë...
Komente: 0 Ndrek Luca, malësori nga Dukagjini që e shndërroi në kult artin skenik 10:57 / 20.02.2019 Vitet ikin, por emri dhe vepra e të madhit Ndrek Luca mbetet emblematike e traditës së artit skenik shqiptar. Tipat dhe karakteret që ai solli me një mjeshtëri të admirueshme, e kanë shndërruar Ndrek Lucën në një prej korifejve të artit skenik. Rolet e tij, pavarësisht se...
SkënderajKomente: 0 Hapet ekspozita e punimeve nga kolonitë e artistëve 10:08 / 15.02.2019 Në kuadër të aktiviteteve të organizuara nga Komuna e Skenderajt, me rastin e shënimit të 11-vjetorit të shpalljes së Pavarësisë së Kosovës, në hollin e Qendrës së Kulturës “Hasan Prishtina”, është hapur ekspozita me piktura nga kolonitë e...
Komente: 0 "NË MES" shkëlqen me premierë në Berlinale 13:21 / 13.02.2019 Filmi me regji nga Samir Karahoda që e solli Kosovë në Berlinale u prit jashtëzakonisht mirë nga publiku i Berlinales, ku para të pranishmëve u paraqit i gjithë ekipi i filmit.
Komente: 0 Shuhet akademik Idriz Ajeti në moshën 102 vjeçare 11:07 / 13.02.2019 Ka vdekur më 13 shkurt 2019 në Prishtinë, në moshën 102 vjeçare, albanologu, gjuhëtari e intelektuali, pedagogu dhe veprimtari i palodhshëm në zhvillimet tona shoqërore, anëtar i Akademisë së Shkencave dhe të Arteve të Kosovës dhe kryetar i saj në dy mandate,...