Komente: 0 "NË MES" shkëlqen me premierë në Berlinale 13:21 / 13.02.2019 Filmi me regji nga Samir Karahoda që e solli Kosovë në Berlinale u prit jashtëzakonisht mirë nga publiku i Berlinales, ku para të pranishmëve u paraqit i gjithë ekipi i filmit.
Komente: 0 Shuhet akademik Idriz Ajeti në moshën 102 vjeçare 11:07 / 13.02.2019 Ka vdekur më 13 shkurt 2019 në Prishtinë, në moshën 102 vjeçare, albanologu, gjuhëtari e intelektuali, pedagogu dhe veprimtari i palodhshëm në zhvillimet tona shoqërore, anëtar i Akademisë së Shkencave dhe të Arteve të Kosovës dhe kryetar i saj në dy mandate,...
VitiKomente: 0 Vitia mbajti Konferencën Shkencore për shkollën shqipe 16:21 / 05.02.2019 Një konferencë shkencore për shkollën shqipe, ka tubuar sot në Viti, akademikë, profesor e studiues të fushës së letërsisë, si dhe punëtor arsimor e të pranishëm të tjerë, me temë “Shkolla shqipe në hapësirat shqiptare në shekujt XVI-XX”,...
Komente: 0 Filmi "Në mes" përfaqëson Kosovën në "Berlinale" 15:19 / 04.02.2019 Në zyrat e reja të Ministrisë së Kulturës, Rinisë dhe Sportit, të hapura në Prizren, ministri Kujtim Gashi ka pritur në takim regjisorin e filmit “Ne Mes”, Samir Karahodaj dhe Eroll Bilibani producent i filmit, i cili do të jetë pjesë e Festivalit Ndërkombëtar të...
GjilanKomente: 0 Poetët e përzgjedhur për Orën letrare “Pena e Flakës” 10:59 / 30.01.2019 “Flaka e Janarit 2019” ka hyrë në fazën përfundimtare. Me dy aktivitetet e fundit, njëri letrar dhe tjetri muzikor, të enjten përmbyllet edhe për sivjet ky manifestim shumëkulturor kombëtar, që për tri javë rresht grumbullon në Gjilan artistë e artdashës nga...
GjilanKomente: 0 “Talia e Flakës” do të sjellë pesë shfaqje në Gjilan 11:09 / 22.01.2019 Festivali i Dramës Kombëtare “Talia e Flakës”, që mbahet në kuadër të Manifestimit “Flaka e Janarit 2019”, edhe sivjet pritet të sjellë shfaqjet më të mira të realizuara kohëve të fundit e që janë me autorë shqiptarë.
SkënderajKomente: 0 Mirënjohje për kontributdhënësit e Festivalit Folklorik "Rapsodia Shqiptare" 14:13 / 10.01.2019 Drejtoria për Kulturë, Rini dhe Sport në Skenderaj, ka ndarë mirënjohje për fotografistët e qytetit tonë, Foto Dani, Hilli Production dhe Sefer Aliçkaj, për kontributin e tyre në Festivalin Folklorik Gjithëkombëtar "Rapsodia Shqiptare", duke sjell momentet më të...
PrishtinëKomente: 0 Galeria kombëtare miraton programin e ekspozitave për 2019-ën 13:49 / 13.12.2018 Dhjetëra ekspozita kolektive dhe personale, por edhe bashkëpunime ndërmjet institucioneve me Shqipërinë dhe me vende tjera, do të zënë vend në programin artistik për 2019 në Galerinë Kombëtare të Kosovës.