PrishtinëKomente: 0 Prishtinë, mbahen Ditët e Gjuhës Gjermane 2017 16:54 / 02.05.2017 Nga data 2 deri më 25 maj 2017 Ambasada Gjermane në Prishtinë, së bashku me Ambasadën Zvicerane dhe Ambasadën Austriake organizon „Ditët e gjuhës gjermane 2017“, transmeton Koha.net.
PrishtinëKomente: 0 BE dhe UNDP mbajnë konferenë rajonale mbi Trashëgiminë Kulturore 08:42 / 21.03.2017 Programi i Kombeve të Bashkuara për Zhvillim (UNDP), përmes projektit të financuar nga zyra e Bashkësisë Evropiane në Kosovë “Ndërtimi i Besueshmërisë nëpërmjet Mbrojtjes Kulturore në Kosovë” (CBCPK) organizon sot konferencën rajonale Angazhimi i Komuniteteve...
PrishtinëKomente: 0 Nisin xhirimet e dokumentarit 'Një Cicëron për Historinë' 16:48 / 09.03.2017 Filluan xhirimet e filmit dokumentar me titull “Një Cicëron për Historinë”, me regji nga Saimir Kumbaro dhe skenar të Roland Gjozës, produksion i shtëpisë filmike “Albasky Film”, përcjell KultPlus.
PrishtinëKomente: 0 Teatrin nuk e bën godina, por shfaqjet e mira 11:00 / 11.12.2016 Teatri Kombëtar i Kosovës, për vite me radhë ka qenë tempull i artdashësve dhe kulturës, e cila nga Kosova ka pasur jehonë në shumë vende të zhvilluara të botës.
PrishtinëKomente: 0 Artistët kosovarë hapin ekspozitë në Francë 08:49 / 01.12.2016 Në Galerin Art`Villamagna në Francë, është bëre hapja e ekspozitës të artisteve kosovar, me 40 vepra artistike që u prezantuan para artdashëseve francezë dhe zviceranë.
PrishtinëKomente: 0 Harrohet rinovimi i Teatrit Kombëtar edhe për vitin që vjen 08:38 / 30.11.2016 Ahmet Brahimaj e mban gjithmonë një kovë në zyrën e vet. Për drejtorin e Baletit Kombëtar të Kosovës ajo është e domosdoshme kur ka reshje atmosferike. Duhet ta largojë ujin që depërton fare pranë tavolinës së tij të punës.