Komunës së Prishtinës i propozohet një rrugë me emrin e Paul Newmanit

PrishtinëPostuar: 11:13 / 06.02.2018

Komunës së Prishtinës i është propozuar që njërën prej rrugëve në kryeqytet ta emërtojë me emrin e aktorit të njohur amerikan Paul Newman.

Këtë propozim e ka bërë aktori Lirak Çelaj, njëherësh kryetar i Degës së Partisë Demokratike të Kosovës në Prishtinë, shkruan sot “Koha Ditore”.

Teksa e ka arsyetuar propozimin e tij, ka thënë se me këtë synon të nxisë debate e të flitet për njerëzit që i kanë ndihmuar popullit të Kosovës gjatë luftës së fundit. Njëri prej tyre kishte qenë pikërisht aktori tashmë i ndjerë Newman.

“Propozoj që në 10-vjetorin e Pavarësisë së Kosovës, Komuna e Prishtinës ta emërtojë një rrugë me emrin e aktorit të njohur amerikan Paul Newman, i cili gjatë luftës në Kosovë ka dhënë ndihma për refugjatët shqiptarë nga Kosova në vlerë prej 250.000 dollarësh”, ka shkruar Çelaj në profilin e tij në rrjetin e tij social në “Facebook”. Të hënën Çelaj i ka thënë gazetës se me këtë propozim Komunës së Prishtinës do t’i drejtohet edhe me shkrim.

Ndihma e Newmanit për Kosovën do të merrte jehonë ndërkombëtare.

Një tjetër personalitet i cili po ashtu kishte dhënë shumë për Kosovën qe edhe këngëtari i ndjerë George Michael, i cili kishte dhuruar 500 mijë funte.

Çelaj, njëherësh kandidat i PDK-së për kryetar të Prishtinës, thotë se Newman e shumë të tjerë që bënë për Kosovën janë harruar. Pikërisht kjo është edhe arsyeja mbi të cilën bazohet propozimi i tij.

Komente: 0 Sot hapet ekspozita "Mjegull" 09:41 / 17.05.2018 Galeria Kombëtare e Kosovës sot do të hapë ekspozitën e radhës të titulluar “Mjegull”. Në këtë ekspozitë do të prezantohen punimet e artistëve: Albert Allgeier, Driton Selmani, Fatmir Mustafa-Karllo, Gazmend Ejupi dhe Luan Bajraktari. Kjo ekspozitë vjen e kuruar nga...
PrishtinëKomente: 0 Në Prishtinë filloi Festivali i grafiteve 14:54 / 18.05.2018 Sot, në rrugën “B” në kryeqytet ka filluar Festivali i grafiteve. Në këtë festival po marrin pjesë shumë artistë të këtij zhanri të artit grafik.
Komente: 0 Miratohet koncept-dokumenti për Filarmoninë, Operën dhe Baletin 14:47 / 15.05.2018 Në mbledhjen e Qeverisë, Ministri i Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Kujtim Gashi, sot ka propozuar për miratim Koncept Dokumentin për Filarmoninë, Operën dhe Baletin, dokument i cili parasheh definimin e aspektit normativ për këto institucione të kulturës.
Komente: 0 Filmi “Martesa” shfaqet në Sydney Film Festival 11:07 / 17.05.2018 Edicioni i 65-të i festivalit të filmit ne Sidnei “Sydney Film Festival” (6-17 Korrik), në parneritet me “European Film Promotion” dhe “Screen International” shpalli këtë javë “Europe! Voices of Women in Film”: një program i 10 filmave të ri nga regjisoret e...