Shuhet legjenda e valles shqiptare Rexhep Çeliku

Postuar: 10:16 / 12.01.2018

Vetëm katër ditë më parë Rexhep Çelikut do ta shihnim në hollin e institucionit të Presidencës, teksa Ilir Meta do t’i jepte dekoratën e lartë të “Nderit të Kombit”, por mesa duket krijuesi e ka kërkuar lart, pasi mjeshtri i valleve ka humbur këtë të premte jetën.

Rexhep Çeliku vdiq në moshën 63 vjeçare pas betejës me një sëmundje të rëndë.Zemra e tij pushoi në orën 02:30 të orëve të para të kësaj dite.

Ai ishte solist i parë i Ansamblit të këngëve dhe valleve. Meta e dekorioi katër ditë më parë me motivacionin  “Në vlerësim të kontributit tëjashtëzakonshëm si solist me nivel të lartë dhe mjeshtëri të veçantëartistike në interpretimin e valleve shqiptare; për promovimindenjësisht të vlerave të mirëfillta të trashëgimisë sonë kulturorekombëtare brenda dhe jashtë vendit, si dhe për pasurimin e fondit tëkrijimtarisë koreografike dhe përçimin e tij tek brezat e artistëve tërinj”.
 

 

Komente: 0 Filmi “Martesa” gjatë shkurtit në kinematë kosovare 14:18 / 22.01.2018 Nga dita e parë e muajit shkurt audienca kosovare do ta ketë rastin ta shohë filmin “Martesa”, i cili nga kritika u cilësua si një prej debutimeve më mbresëlënëse evropiane të vitit që shkoi në festivalin e kategorisë “A” në Talinn, ku edhe u shfaq...