Kryetari Asllanaj viziton Galerinë e Fatos Kabashit

SuharekëPostuar: 12:34 / 11.07.2017

Në fshatin Krushicë të Suharekës, tash e katër vite është e hapur Ekspozita (galeria e punës) e artistit Fatos Kabashi. Këtë ekspozitë sot e ka vizituar kryetari i Komunës së Suharekës, z.Sali Asllanaj i shoqëruar nga drejtori i DKKRSM-së z.Nuhi Llugaxhiu dhe drejtori i DPZHBP-së z. Xhemajl Kabashaj.

Kryetari Asllanaj ka mbetur i mahnitur me punimet e ekspozuara në këtë ekspozitë dhe e ka uruar që Fatosi të ketë suksese edhe në të ardhmën. Ndryshe ne Ekspozitën e tij artisti Fatos Kabashi ka punime të larmishme, si mozaikë me gurë natyror dhe kabllo, skulptura dhe punime tjera në teknika të ndryshme.

Ai ka punuar edhe portretin e ish presidentit dr. Ibrahim Rugova që është në mozaik me dimenzione 200x140 cm. Pastaj ka punuar portretin e aktorit të madh shqiptar me fame botërore Bekim Fehmiu, të ish shefit të Apple, Steve Jobs.

Ndërsa ndër sukseset që deri tash ka aritur është çmimi kryesor në Galerinë Kombetare të Kosovës , në edicionin e 9-të ate “Muslim Mulliqi” si dhe punimi për Nënën Tereze i ekspozuar në muzeun e Papës në Vatikan, i cili u vlerësua si punimi më i mirë i figures së Nënës Terezë.
/InfoKomuna/

PrishtinëKomente: 0 Në Prishtinë filloi Festivali i grafiteve 14:54 / 18.05.2018 Sot, në rrugën “B” në kryeqytet ka filluar Festivali i grafiteve. Në këtë festival po marrin pjesë shumë artistë të këtij zhanri të artit grafik.
Komente: 0 Sot hapet ekspozita "Mjegull" 09:41 / 17.05.2018 Galeria Kombëtare e Kosovës sot do të hapë ekspozitën e radhës të titulluar “Mjegull”. Në këtë ekspozitë do të prezantohen punimet e artistëve: Albert Allgeier, Driton Selmani, Fatmir Mustafa-Karllo, Gazmend Ejupi dhe Luan Bajraktari. Kjo ekspozitë vjen e kuruar nga...