Vitia fituese e dy çmimeve në Festivalin "Eshkë e ndezur mbi Shkëlzen"

VitiPostuar: 15:53 / 08.05.2019

Qendra Kulturore Artistike “Anamorava” e Vitisë, ka qenë pjesëmarrëse në Festivalin “Eshkë e ndezur mbi Shkëlzen” që u mbajt në Deçan, ku edhe morri dy çmime.

Solistja Merita Sahiti Selishta, zuri vendin e parë, ndërsa “Vallja e Karadakut” u cilësua nga juria si vallja më autoktone.

Drejtuesit e QKA “Anamorava”, falënderuan Drejtorinë E Kulturës Rinisë dhe Sportit, përkatësisht drejtorin Milot Lala për mbështetje, ndërkaq vallja e cila edhe morri çmimin, iu dedikua të ndjerit-valltarit anamoravas, prof. Abdyl Ramës.

PrizrenKomente: 0 Hapet Panairi i librit "Prizreni 2019" 12:16 / 18.07.2019 Në hapësirat e Kejit pran Urës së Gurit në Prizren të mërkurën është bërë hapja e edicionit të 11-të të Panairit të librit "Prizreni 2019", ku i pranishëm ishte edhe kryetari i Komunës, Mytaher Haskuka.