Pezullohen punimet në Kalanë e Vushtrrisë

VushtrriPostuar: 12:43 / 19.07.2017

Operatori privat nga Vushtrria që ka marrë në shfrytëzim Kalanë nga Instituti i Kosovës për Mbrojtjen e Monumenteve përkohësisht ka pezulluar punët në realizimin e projektit sipas kontratës.

Një vendim të tillë pronari Mentor Salihu është detyruar ta marrë me rekomandimin e qiradhënësit për shkak të reagimeve kundërshtuese nga qytetarët, shoqëria civile dhe Drejtoria Komunale për Kulturë, Rini dhe Sport.

Burime të lajmiexpress.net bëjnë me dije se drejtoresha Shpresa Rama ka alarmuar edhe Ambasadën e SHBA në Prishtinë për vendimin e IKMM për dhënien në shfrytëzim të Kalasë së Vushtrrisë, për të cilën ky shtet ka investuar mbi 300 mijë euro për restaurim.

Mësohet se ambasadori amerikan në Kosovë, Greg Delawie,do të vizitojë Vushtrrinë,ku edhe do të takojë të parin e komunës Bajram Mulaku.

Komente: 0 Dua Lipa s’ka pasur ftesë zyrtare për Ditën e Pavarësisë 10:01 / 21.02.2018 Dua Lipa nuk ka pasur ftesë zyrtare nga institucionet e vendit që të performojë në Prishtinë në Ditën e Pavarësisë. E për më tepër, as që është biseduar për ndonjë kosto që ajo t’i përgjigjej ftesës.
PrishtinëKomente: 0 Ekspozitë nga nxënësit, për nder të shpalljes së pavarësisë (Foto) 09:42 / 15.02.2018 Për nder të 10 vjetorit të shpalljes së pavarësisë së Kosovës, Drejtoria e Arsimit e Komunës së Prishtinës në bashkëpunim me Fakultetin e Arteve të Universitetit të Prishtinës “Hasan Prishtina”, ka hapur ekspozitën me temën “10 vjet...
Komente: 0 Ndërhyrje dhe projekt përforcues në Kalanë e Gjirokastrës 15:05 / 20.02.2018 Kalaja e Gjirokastrës së shpejti do të ketë një ndërhyrje përforcuese. Ministria e Kulturës, Mirela Kumbaro, siç raporton ATSh, inspektoi situatën së bashku me arkitektin Agron Doraci, një prej ekspertëve që ka ndërhyrë në kala vite më parë.