Kulla e lagjes së vjetër të Deçanit (Video)

DeçanPostuar: 16:58 / 07.02.2018

Lagjja e vjetër e Deçanit identifikohet me disa ndërtime të shekullit 19. Në mesin e tyre është edhe Kulla e Demukajve, e cila u rindërtua disa vjet pasi u dogj në luftën e fundit. Kulla është djegur gjatë luftës së fundit dhe është ndërtuar përsëri në formën e dikurshme.

E ngritur me tre katet e saj në rrugë kryesore, ajo reflekton rezistencën e një kulle shqiptare, nga e cila u morën shumë vendime të rëndësishme historike.

Gjatë rindërtimit, kulla përbrenda nuk ka arritur të marrë formën që ka pasur, prandaj Haxhi Demukaj thotë se ka ende punë për ta rregulluar.

Komente: 0 Në Kosovë mot kryesisht me vranësira, mundësi për borë 11:12 / 18.01.2019 Gjatë ditës së premte dhe në fundjavë nga Atlantiku do të depërtojë një vorbull ciklonike mbi Itali, që në ditët e fundjavës do të shtojë vranësirat dhe nuk përjashtohet edhe mundësia për reshje shiu dhe bore, ndërsa në vise malore vetëm...