Në Gjakovë: Ujërat marrin edhe “Shtëpinë muze” të Ferdonije Qerkezit

GjakovëPostuar: 16:51 / 11.01.2021

Reshjet e ditëve të fundit në Kosovë shkaktuan dëme të mëdha në disa vende.

Reshjet e mbrëmshme kanë përmbytur “Shtëpinë muze” të Ferdonije Qerkezit në Gjakovë.


Shtëpia e Ferdonije Qerkezit, të cilës gjatë luftës së fundit në Kosovë humbi bashkëshortin dhe tre djemtë ka kohë që është shndërruar në muze.

Sipas pamjeve, uji ka përmbytur pjesën e poshtme të shtëpisë, ndërsa Qerkezi në një paraqitje në këtë televizion ka thënë se përmbytja ka filluar mbrëmë rreth orës 20:00.

“Prej orës 20:00 mbrëmë ka filluar kthimi i kanalizimit, deri sot në mëngjes. Sot këto orë ka fillu me u largue, por siç po e shihni ka shkaktue disa dëme”.

Sipas saj, deri tashti nuk ka pranuar ndonjë ndihmë nga Komuna e Gjakovës, por që shpreson që pasi të largohet uji nga shtëpia, t’i dalë në ndihmë ndokush./Klankosova/

GjilanKomente: 0 Gjilan: “Bereqeti” ndihmoi familjet me jetim me 50 metra dru 15:38 / 20.01.2021 Gjilan – Shoqata Humanitare Bamirëse “Bereqeti”, dega në Gjilan e cila funksionon në kuadër të Bashkësisë Islame të Kosovës ndihmoi familjet me jetim me 50 metra dru për ngrohje në këto ditë të ftohta dimri.
GjilanKomente: 0 Gjilan: Aktualisht 132 raste aktive 11:57 / 15.01.2021 Gjilan – Komitetit për menaxhimin dhe parandalimin e përhapjes së COVID-19, nën udhëheqjen e nënkryetarit të Gjilanit, Arbër Ismajli, ka mbajtur takimin e radhës për vlerësimin e situatës së përballjes me COVID-19.