Istogu përkujton tre dëshmorët e Shkollës Shqipe në fshatin Uçë

IstogPostuar: 15:18 / 31.01.2018

Komuna e Istogut ka përkujtuar tre dëshmorët e Shkollës Shqipe në fhatin Uçë.

Kryetari i komunës Haki Rugova me bashkëpunëtorë, nxënës e mësimdhënës, familjar si dhe qytetarë të shumtë, kanë bërë homazhe dhe kanë vendosur kurora lulesh tek lapidari i Tre Dëshmorëve të shkollës shqipe, Hasan e Muharrem Hysenaj dhe Bajram Hoxhaj.

Tre dëshmorët u vranë para 26 vitesh, në mbrojtje të arsimit shqip nga regjimi serb i asaj kohe.

"Sot me krenari shkolla e fshatit Uçë mban emrin e tyre". /InfoKomuna/

Komente: 0 Deficiti tregtar shënon rritje 13:42 / 24.05.2018 Agjencia e Statistikave të Kosovës (ASK) ka publikuar të dhënat lidhur me rrjedhat e eksportit dhe importit për muajin prill 2018.
PodujevëKomente: 0 Podujeva bëhet me spital të ri 12:11 / 24.05.2018 Qytetarët e komunës së Podujevës tani e tutje do mund të marrin shërbime mjekësore në spitalin e këtij qyteti. Kështu ka bërë të ditur kryetari i kësaj komune, Agim Veliu në llogarinë e tij në ‘Facebook’.
Komente: 0 Moti gjatë 5 ditëve të ardhshme 09:43 / 24.05.2018 Edhe ditëve në vijim temperaturat e ajrit do të luhaten kryesisht rreth vlerave mesatare. Minimalet do të sillen nga 10 deri në 13 gradë celsius, ndërsa maksimalet nga 22 deri në 25 gradë celsius.