KKSB diskuton problemet që po shkaktohen nga ndërtimi i autostrades

KaçanikPostuar: 09:08 / 13.09.2017

Kryetari i Komunës së Kaçanikut Besim Ilazi, udhëhoqi mbledhjen e Këshillit Komunal për Siguri në Bashkësi, ku u diskutuan një mori temash dhe problemet me të cilat po ballafaqohen qytetarët me rastin e ndërtimit të autostradës nga Kompania Bechtel Enka, njofton InfoKomuna.

Në takim raportoi toger Afrim Halili, i cili tha se gjendja e sigurisë ka qenë në përgjithësi e qetë, përkundër fluksit të madh të bashkëatdhetarëve dhe shtimit të veturave në trafik.

Toger Halili tha se edhe më tutje mbetet evidente dukuria e vjedhjes se derviateve të Kompanisë Bechtel Enka nga persona të panjohur, ndërsa tha se Policia e Kosovës është duke u marrë vazhdimisht me këtë problem në indentifikimin e personave të kyçur në këtë dukuri. Komandant halili poashtu theksoi se ka pasur në vazhdimësi protesta dhe ankesa nga ana e qytetarëve për dëmet e shkaktuara nga kjo kompani me rastin e ndërtimit të autostradës.

Anëtarët e KKSB-së kërkuan formimin e një komisioni komunal që do të vlerësonte dëmet e shkaktuara nga kompania e cila po merret me ndërtimin e autostradës që po përshkon edhe në Komunën e Kaçanikut.

Në takim u diskutua edhe për efektin e kamerave që janë vendosur muaj më parë në Kaçanik, vetëdijësimin e nxënësve për rregullat në trafik si dhe tema të tjera të rëndësishme për qytetarët kaçanikas.
/InfoKomuna/

PejëKomente: 0 Konfiskime armësh e municionesh në rajonin e Pejës 15:35 / 22.01.2018 Policia e Kosovës, ka shtuar aktivitetet për konfiskimin e armëve e të municionet pa leje në rajonin e komunës së Pejës, njofton kumtesa policore, transmeton Koha.net.
GjilanKomente: 0 Gjilani planifikon vendosjen e kamerave të sigurisë 16:32 / 22.01.2018 Është prezantuar sot raporti vjetor i trafikut rajonal të Policisë së Kosovës në Gjilan, ku kanë marrë pjesë kryetari i Komunës Lutfi Haziri, komandatja e Policisë Rajonale, Elmina Mahmuti, komandati i Stacionit Policor, Alban Ramushi dhe përfaqaësues nga shtabi qendror në...
KlinëKomente: 0 Të gjitha rrugët në Komunën e Klinës janë të kalueshme 14:16 / 22.01.2018 Bora që ka rënë gjatë dy ditëve të fundit, ka shkaktuar telashe në lëvizjen e automjeteve, sidomos në zonat malore të Komunës së Klinës, ku trashësia e borës ka kaluar 15 cm. Ngricat e natës së mbrëmshme, kanë shkaktuar shtresa të akullit në...
PrishtinëKomente: 0 Prishtinë: Zgjerohet rrjeti i Termokosit [VIDEO] 16:04 / 22.01.2018 Nga zgjerimi i rrjetit të Termokosit pritet të përfitojnë disa lagje të Prishtinës. Qytetarët e mirëpresin këtë zgjerim, kurse zyrtarët thonë se në maj pritet të nisin punimet.