TIKA renovon Parkun e Qytetit në Prishtinë

PrishtinëPostuar: 13:31 / 12.09.2017

Njëri nga katër parqet e qytetit do të renovohet nga Agjencia Turke për Bashkëpunim dhe Koordinim (TIKA).

Në takimet e realizuar gjatë këtij viti në mes të Komunës së Prishtinës dhe TIKA-s janë shqyrtuar kërkesat primare në përmirësimin e infrastrukturës sociale, shëndetësi, arsim dhe mbrojtjen e trashëgimisë kulturore të cilat mund të realizohen bashkarisht.

Në kuadër të kërkesave, duke i theksuar hapësirat e gjelbërta në Prishtinë ju është dhënë përparsi punëve të cilat mund të realizohen nëpër parqe të qytetit dhe kanë filluar punimet në parkun e qytetit të Prishtinës me qëllim të përmirësimit të kushteve për fëmijë, transmeton Klan Kosova.

Në këndin e lodrave do të ekzistojnë edhe hapësira për fëmijë me aftësi të kufizuar derisa ky park që do t’i mundësojë fëmijëve me aftësi të kufizuar të kalojnë kohë edhe me fëmijët e tjerë do të jetë i pari i këtij lloji në Prishtinë.

Punimet e filluara nga TIKA planifikohen të përfundojnë brenda dy muajve dhe menjëherë pas përfundimit të punimeve të bëhet edhe hapja e saj.

Komente: 0 Parashikimi i moti për katër ditë 09:29 / 17.11.2017 Vorbulla ciklonike që ka depërtuar mbi Itali, me të ftohtin dhe reshjet e borës që solli në disa pjesë të rajonit, ditëve në vijim do të zhvendoset në lindje në jug të rajonit tonë dhe do të vazhdojë të sjellë në vendin tonë kushte për mot...
MalishevëKomente: 0 VV në Malishevë akuzon Begajn për fushatë të egër ndaj saj 15:21 / 17.11.2017 Zgjedhjet janë një mekanizëm i rëndësishëm i demokracisë përmes së cilës qytetarët përcaktohen dhe vendosin për llojin e programit dhe qeverisjes që ata duan të kenë gjatë një mandati në komunën, fshatin, lagjen e tyre.
Komente: 0 KQZ-ja e gatshme për balotazhin 11:25 / 17.11.2017 Komisioni Qendror i Zgjedhjeve (KQZ) ka bërë të gjitha përgatitjet e nevojshme për mbajtjen e zgjedhjeve lokale, gjegjësisht për mbajtjen e raundit të dytë të zgjedhjeve në 19 komuna të Republikës së Kosovës, për garën e të parit të qytetit.