Mikiçi i vdekur del fites në Ranillug, sqaron KQZ-ja (Dokument)

RanillugPostuar: 16:31 / 23.10.2017

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve (KQZ) ka filluar të publikojë rezultatet e për zgjedhjet lokale të kandidatëve për kryetar komune dhe subjekteve politike.

Ndërkaq në Komunën e Ranillugut fituese e zgjedhjeve është Lista Serbe me 70.62%, por me kandidatin tashmë të vdekur Gradimir Mikiç, raporton InfoKomuna.

Kjo edhe ngriti konfuzion në opinion se si është e mundur t’i fitojë zgjedhjet ish-kryetari i Ranillugut, i cili muajin e kaluar (15 shtator) humbi jetën në një aksident trafiku në Nish.

Zëdhënësi i KQZ-së, Valmir Elezi ka sqaruar se ka ndodhur vetëm një gabim teknik kur ka filluar publikimi i rezultateve.

Ndërkaq ka theksuar se në listën e kandidatëve për kryetar të Komunës së Ranillugut, ka qenë kandidati i zëvendësuar nga Lista Serbe, shkruan InfoKomuna.

“Ka ndodhur nje gabim teknik në KQZ, kur është bërë publikimi i rezultateve për të gjitha komunat. Ndërkaq materiali dhe listat e kandidatëve që janë dërguar në Komunën e Ranillugut, janë me kandidatin e zëvendësuar ai subjekt politik (Lista Serbe). Pas publikimit të rezultateve është vërejtur ai gabim teknik dhe shpejt do të përmirësohet”, ka sqaruar për InfoKomunën zëdhënësi i KQZ-së, Valmir Elezi.

Zgjedhjet në Ranillug i ka fituar Lista Serbe me kandidatin Vladica Aritonoviç. /InfoKomuna/

VitiKomente: 0 Haliti e Mazreku flasin për aktivitet kulturore-sportive në Viti 09:24 / 15.05.2018 Rexhep Mazreku, zv.ministër për Kulturë, Rini dhe Sport të Republikës së Kosovës, është pritur sot në takim nga kryetari i Komunës së Vitisë, Sokol Haliti dhe zv.kryetari, Hasan Aliu si dhe drejtori i DKRS-së, Milot Lala.
PrishtinëKomente: 0 Në Prishtinë dështon shpallja e interesit për investitorët privatë 09:48 / 14.05.2018 Prishtina ka dështuar, prej afro një viti e gjysmë, të hapte shpalljen e interesit për investitorët privatë, qoftë edhe për njërin nga 5 projektet e mëdha, të prezantuara në Konferencën e Investitorëve, më 2016 dhe si afate optimale për inicimin e zhvillimit...
FerizajKomente: 0 Ferizaj publikon listën e uzurpatorëve të pronave komunale 12:39 / 16.05.2018 Kryetari i Komunës së Ferizajt, Agim Aliu në fushatën zgjedhore të zgjedhjeve lokale, pati dhënë zotimin se në qeverisjen e tij, për herë të parë do të bëhen publike lista e pronave komunale, lista e uzurpatorëve të pronës komunale si dhe lista e shfrytëzuesve...