S’ka ndërhyrje të politikës, KQZ-ja po e zbaton ligjin

Postuar: 09:13 / 13.09.2017

Kryetarja e Komisionit Qendror të Zgjedhjeve (KQZ), Valdete Daka, ka bërë me dije se 86 kandidatëve u është mohuar e drejta të kandidojnë në zgjedhjet lokale të 22 tetorit për shkak se kanë aktgjykime të plotfuqishme në tre vjetët e fundit.

Ajo ka thënë se KQZ-ja e ka obligim ligjor ta bëjë decertifikimin e kandidatëve që kanë probleme me ligjin. Në këtë intervistë dhënë për gazetën “Epoka e re”, Daka ka thënë se në këtë proces nuk ka ndërhyrje të politikës dhe se KQZ-ja është duke e zbatuar vetëm ligjin.

Ajo ka treguar se KQZ-ja ka ndërmarrë të gjitha veprimet e nevojshme që zgjedhjet e 22 tetorit të jenë demokratike.

Daka u ka bërë thirrje subjekteve politike që gjatë fushatës zgjedhore të mos përdorin gjuhë denigruese, por të bëjnë fushatë mbi bazën e programeve.

FerizajKomente: 0 Kërkohen kushte më të mira në arsimin e Ferizajt 10:09 / 19.01.2018 Kryetari i Komunës së Ferizajt, Agim Aliu ka pritur sot në takim kryetarin e Sindikatës së Bashkuar të Arsimit, Shkencës dhe Kulturës (SBAShK) në Ferizaj, Rexhep Sadiku.
SuharekëKomente: 0 Muharremaj u premton fermerëve investime në bujqësi 15:09 / 19.01.2018 Bujqitë nga Suhareka të cilët janë anëtarë të Shoqatës bujqësore “Agro Theranda”, nga Suhareka, kanë takuar kryetarin e komunës Bali Muharremaj, me të cilin kanë biseduar rreth përmirësimit të kushteve për bujqë dhe fermerë.