Bojkotohet Bekim Jashari, s’ka kuorum për vazhdim të seancës

SkënderajPostuar: 10:22 / 07.02.2018

Ka dështuar vazhdimi i mbledhjes së Kuvendit të Skenderajt i datës 30 janar, i cili ishte ndërprerë në mungesë të kuorumit në momentin kur do të duhej të votohej propozim-vendimi i kryetarit të Skenderajt, Bekim Jashari, për shpallje në interes publik të 36 hektarëve tokë në fshatin Marinë, të cilët aktualisht menaxhohen nga Agjencia Kosovare e Privatizimit për ndërtimin e Parkut të Biznesit, shkruan sot Gazeta "Zëri".

11 këshilltarë të PDK-së, 3 të AKR-së, 2 të “Vetëvendosjes” dhe 2 të IQ “41000” kanë bojkotuar vazhdimin e mbledhjes.

Kryesuesja e Kuvendit të Skenderajt, Fatbardha Haliti dhe kryetari i Skenderajt, Bekim Jashari, kanë pritur gati një orë që të bëhet kuorumi për ta vazhduar mbledhjen, por më kot pasi atyre që kanë bojkotuar mbledhjen e Kuvendit më 30 janar u janë bashkuar edhe tre këshilltarët e AKR-së. Në këtë mënyrë, Fatbardha Haliti ka njoftuar se seanca ka dështuar të mbahet në mungesë të kuorumit.

Jashari fajëson Lushtakun

Kryetari i Skenderajt, Bekim Jashari, dukshëm i pezmatuar me situatën në të cilën është gjendur, ka fajësuar për bllokim të Kuvendit ish-kryetarin e Skenderajt Sami Lushtakun dhe siç ka thënë ai, “grupin e tij, në të cilin bën pjesë edhe daja i babait të tij”.

Ai madje ka potencuar me emër e me mbiemër ata që janë duke e bojkotuar që nga fillimi, duke veçuar, përveç Sami Lushtakut, edhe Jetullah Gecin, siç tha ai, “dajën e babait të tij”, pastaj Ismet Salihun, “i cili që nga paslufta është kryesues i Kuvendit”, Besarta Mehën, “kushërirë e Tahir Mehës”, Rasim Shalën dhe të gjithë të tjerët të PDK-së (11), si dhe Hysni Mehanin e Vlora Ramadanin e “Vetëvendosjes”, për të cilët tha “se nuk kanë lënë gjë pa thënë për pushtetin e kaluar, ndërsa tani janë radhitur përkrah tyre”, po ashtu edhe për Malsor Bejtën e Edona Rushitin të IQ “41000”.

MalishevëKomente: 0 IPKO ndihmon QKMF-në e Malishevës me aparat laboratorik 12:07 / 18.01.2019 Kompania telekomunikuese IPKO, sot ka ndihmuar QKMF në Malishevë, me një aparat laboratorik dhe një aparat tjetër për EKG. Ky donacion i kësaj kompania, është vlerësuar lartë, pasi këto mjete, do të ndihmojnë në masë të madhe, QKMF-në, përkatësisht...
VitiKomente: 0 Kryetari Haliti nderon me mirënjohje gazetarët dhe mediet lokale 14:55 / 18.01.2019 Në shenjë falënderimi për punën dhe përkushtimin ndër vite në fushën e informimit publik, kryetari i komunës së Vitisë, Sokol Haliti, ka pritur në takim gazetarët dhe ish-kolegët e tyre që për vite të tëra kanë punuar si korrespondentë, apo edhe...