Kryetari Veliaj në Samitin e Qyteteve në Izrael, për transformimin e Tiranës

Postuar: 16:07 / 06.09.2017

Transformimi i Tiranës dhe praktikat inovatore të Bashkisë së Tiranës po gjejnë gjithnjë e më shumë jehonë në shtypin e huaj e forumet ndërkombëtare. Së fundi, Tirana u bë pjesë dhe kryesoi në Samitin e Qyteteve në Tel Aviv, bashkë me qytete si Frankfurti dhe Varshava.

Kryebashkiaku Erion Veliaj është përzgjedhur nga Samiti i Qyteteve që u mbajt dje në Tel Aviv për të prezantuar projektet e Tiranës nga parkimi me sms, aplikacioni “Tirana ime” dhe transformimet në favor të fëmijëve si këndet e lodrave, çerdhet, kopshtet e shkollat, si dhe projektet urbane si Pazari i Ri apo politikat e strehimit me kredi të buta.

Gjatë vizitës së tij në Izrael, Veliaj u prit nga Kryetari historik i Bashkisë së Tel Avivit, Ron Huldai, qytet me të cilin do të ketë bashkëpunim në fushën e turizmit dhe inovacionit.

Më pas, kryebashkiaku i Tiranës u prit në Bashkinë e Jerusalemit nga homologu i tij, Nir Barkat, me të cilin Tirana pritet të bashkëpunojë për arsimin dhe inkubatorët e inovacionit. Kryebashkiaku Barkat shprehu kënaqësinë e takimit me homologun Veliaj dhe vlerësoi mundësinë e bashkëpunimit mes dy qyteteve në fushën e arsimit dhe inovacionit.

Komente: 0 Shqipëria ashpërson masat për ata që përdorin celularin në timon 14:37 / 19.11.2017 Duke folur për mediat në kuadër të fillimit të Javës së Sigurisë Rrugore, Drejtori i Policisë Rrugore të Shqipërisë, Mitat Tola, deklaroi se po ndërmerren masa që synojnë uljen e numri të aksidenteve rrugore dhe rritjen e sigurisë.
Komente: 0 Veliaj: Në fillim të 2018 nis rehabilitimi i Kopshtit Zoologjik 14:00 / 16.11.2017 Deri pak javë më parë, lagjja në krah të Kopshtit Zoologjik ishte pjesë e Tiranës si zonë, por zor se mund të quhej qytet nga mungesa e madhe e infrastrukturës urbane. Ujërat e bardha që qarkullonin në gjendje të lirë, pluhuri në verë dhe balta në dimër,...
Komente: 0 Sot në Shqipëri - shi e ulje temperaturash 09:48 / 17.11.2017 Kthjellime e vranësira të shpeshta do të dominojnë sot motin thuajse në gjithë Shqipërinë, përjashtuar zonat verilindore ku do të ketë reshje të përkohshme.