I vjen fundi stinorit më të dobët të pasluftës

Postuar: 11:14 / 18.12.2017

Fitore të pritura të Sigal Prishtinës ndaj Rahovecit e Golden Eagle Yllit ndaj Boreas. Fitore befasuese e Trepçës ndaj Bashkimit dhe humbje turpëruese e Pejës nga Kerasan Prishtina (104:76).

Janë këto rezultatet e ndeshjeve të së premtes e të shtunës, që i takuan javës së 14-të të IP Superligës së Kosovës në basketboll, shkruan sot “Koha Ditore”. Me këto ndeshje është mbyllur stinori vjeshtor i kampionatit të Kosovës. I ka ardhur fundi stinorit që vlerësohet të ketë qenë më i dobëti i basketbollit kosovar pas luftës, përkatësisht për afro dy dekadat e fundit.

Është kriza e thellë financiare e skuadrave që ka sjellë gjendjen e rëndë në kampionatin e Kosovës në basketboll. Ka pasur dukshëm më pak shikues se në edicionet e kaluara, dukshëm më pak rivalitet, fare pak basketboll cilësor e shumë vlerësime për nivelin e ulët që ka prekur dikur sporti më i popullarizuar në vend.

Edhe në Federatën e Basketbollit të Kosovës kanë pranuar se ky ishte edicioni më i dobët i pasluftës. Kryetari i FBK-së, Erolld Belegu, ka përmendur të dielën disa arsye që kanë sjellë krizën e thellë financiare të klubeve që ka bërë që basketbolli të bjerë shumë si sport.

SkënderajKomente: 0 Diskutojnë për themelimin e shkollës së volejbollit në Skenderaj 09:44 / 20.04.2018 Kryetari i Skenderajt, Bekim Jashari, gjatë takimit me kryetarin e Federatës së Volejbollit të Kosovës, Abedin Ibrahimi, dhe përfaqësuesit e klubit të volejbollit në Skenderaj, kanë diskutuar për mundësitë e ofrimit të kushteve dhe përkrahjes për Klubet dhe...
PrishtinëKomente: 0 Stadiumi i Prshtinës nuk do të hapet as në qershor 10:09 / 19.04.2018 Punimet në stadiumin e qytetit të Prishtinës pritet të përfundojnë në muajin qershor. Dhe, klubi Prishtina por edhe Federata e Futbollit e Kosovës (FFK) shpresonin që menjëherë apo edhe para përfundimit të plotë të rinovimit të organizonin ndeshje.
MalishevëKomente: 0 Përfundojnë garat shkollore në futsall 16:11 / 20.04.2018 Organizuar nga Shoqata e Pedagogëve të Sportit në Komunën e Malishevës, në bashkëpunim me Drejtorinë për Arsim dhe Edukim dhe Drejtorinë për Kulturë, Rini dhe Sport, janë zhvilluar garat sportive në futsall, për të dy nivelet e shkollave në komunën tonë.