I vjen fundi stinorit më të dobët të pasluftës

Postuar: 11:14 / 18.12.2017

Fitore të pritura të Sigal Prishtinës ndaj Rahovecit e Golden Eagle Yllit ndaj Boreas. Fitore befasuese e Trepçës ndaj Bashkimit dhe humbje turpëruese e Pejës nga Kerasan Prishtina (104:76).

Janë këto rezultatet e ndeshjeve të së premtes e të shtunës, që i takuan javës së 14-të të IP Superligës së Kosovës në basketboll, shkruan sot “Koha Ditore”. Me këto ndeshje është mbyllur stinori vjeshtor i kampionatit të Kosovës. I ka ardhur fundi stinorit që vlerësohet të ketë qenë më i dobëti i basketbollit kosovar pas luftës, përkatësisht për afro dy dekadat e fundit.

Është kriza e thellë financiare e skuadrave që ka sjellë gjendjen e rëndë në kampionatin e Kosovës në basketboll. Ka pasur dukshëm më pak shikues se në edicionet e kaluara, dukshëm më pak rivalitet, fare pak basketboll cilësor e shumë vlerësime për nivelin e ulët që ka prekur dikur sporti më i popullarizuar në vend.

Edhe në Federatën e Basketbollit të Kosovës kanë pranuar se ky ishte edicioni më i dobët i pasluftës. Kryetari i FBK-së, Erolld Belegu, ka përmendur të dielën disa arsye që kanë sjellë krizën e thellë financiare të klubeve që ka bërë që basketbolli të bjerë shumë si sport.

RahovecKomente: 0 Rahovecit i besohet organizimi i Kupës së Kosovës 15:26 / 11.01.2019 Bordi i Federatës së Basketbollit të Kosovës (FBK) të premten ka marr vendim që Final 8 i Kupës së Kosovës për vitin 2019 të organizohet në Rahovec nga KB Rahoveci, shkruan faqja zyrtare e FBK-së, basketbolli.com.
Komente: 0 Roma e Lazio vihen pas Ademit 12:41 / 15.01.2019 Skuadrat nga Serie A, Roma dhe Lazio kanë shprehur interesim për mesfushorin e Dinamo Zagrebit, shqiptarin Arijan Ademi, kanë njoftuar mediumet kroate.
Komente: 0 Borean e braktisin seniorët, garën e vazhdon me juniorë 12:54 / 14.01.2019 Plot gjashtë lojtarë janë larguar nga klubi i basketbollit Borea në afatin kalimtar dimëror, që përfundoi të shtunën. Kështu klubi pejan ka mbetur pa lojtarë seniorë, por do të vazhdojë të garojë në Superligë. Garën në Superligë do ta...