Istogu do të bëhet më qendër për paragllajd

Postuar: 13:39 / 30.08.2017

Komuna e Istogut së shpejti mund të fillojë me projektin për ndërtimin e qendrës për paragllajd.

Sipas zëvendësministrit të Administrimit të Pushtetit Lokal, Bajram Gecaj, ky projekt kap vlerën prej 15 mijë euro.

Qeveria e Kosovës ka ndarë fondin për ndërtimin e kësa qendre në mbledhjen e sotme.

Në Kosovë ekzistojnë 11 klube të paragllajd, në Prishtinë, Pejë, Mitrovicë, Therandë, Prizren, Podujevë e Ferizaj.

Paragliding është sport aventuresk rekreativ dhe konkurues i fluturuesve, apo paragliderëve.

Pavarësisht se nuk përdorin një motor, fluturimi i paragliderëve mund të zgjasë shumë orë dhe të mbulojë qindra kilometra, edhe pse fluturimet prej një deri në dy orë dhe që mbulojnë disa dhjetëra kilometra janë më shumë normë.

Nga shfrytëzimi i zellshëm i burimeve të ngritjes, piloti mund të fitojë lartësi, shpesh duke u ngjitur në lartësi disa mijë metra.

PejëKomente: 0 Peja organizon Ditën Ndërkombëtare Olimpike 12:05 / 25.05.2018 Komuna e Pejës në bashkëpunim me Komitetin Olimpik të Kosovës me rastin e Ditës Olimpike Ndërkombëtare kanë organizuar vrapimin e fëmijëve në qendër të qytetit të Pejës.
Komente: 0 Flamurtari e Vëllaznimi kanë rastet e fundit për të mbetur në elitë 09:49 / 23.05.2018 Stadiumi i qytetit në Drenas për dy ditë rresht do t'i mbajë dyert e hapura. Në "Rexhep Rexhepi" sot dhe nesër do të luhen dy ndeshje barazhi ku do të vendoset për dy skuadrat që do të luajnë stinorin e ardhshëm në Superligë, shkruan sot Koha Ditore.
Komente: 0 Mijëra fëmijë shënuan Ditën Olimpike 12:08 / 25.05.2018 Rreth 5 mijë fëmijë të lindur në vitin e Pavarësisë së Kosovës, 2008, kanë shënuar sot Ditën Olimpike 2018. Aktiviteti kryesor u mbajt në Prishtinë, ku morën pjesë rreth 2 500 fëmijë. Ata vrapuan nga sheshi “Zahir Pajaziti” deri te Teatri.
Komente: 0 Haradinaj mbështetë notarët në garat e tyre ndërkombëtare 12:59 / 21.05.2018 Organizimi në Kosovë, i Kampionatit Botëror të Notit për Personat me Sindromën Down, është një nga ngjarjet më të mira që ka ndodhur në fushën e sportit. Për herë të parë Kosova po bëhet nikoqir i notarëve nga e gjithë bota. Kështu tha...