Rindërtimi në Fushë-Krujë, merr formë lagjja e re "Rilindja"

Postuar: 11:40 / 07.06.2021

Lagjet e reja, një kombinim i banesave individuale me ato kolektive, shërbimeve dhe rekreacionit do të jenë modeli i ri i zhvillimit urban të qyteteve që u goditën nga tërmeti i 26 nëntorit të 2019-ës.

Një prej këtyre lagjeve që tashmë ka marrë formë është ajo “Rilindja” në Fushë-Krujë, ku puna vijon pa pushim për ndërtimin e qindra banesave për familjet e mbetura pa shtëpi nga tërmeti.

Kryeministri Rama publikoi sot pamje nga lagjja Rilindja në “Fushë-Krujë”, e cila po merr tashmë formë dita-ditës.

“Mirëmëngjes dhe me lagjen e re Rilindja në Fushë-Krujë, ju uroj një javë të mbarë, tha Rama, ndërsa publikoi pamjet.

Në kuadër të programit të rindërtimit në Fushë-Krujë po ndërtohen 15 pallate, 100 apartamente, 167 shtëpi individuale.

Lagjja e re përfshin çerdhe, kopsht, qendër shëndetësore, shërbime administrative dhe një treg të madh për zonën./ATSH/

Komente: 0 Lëkundje tërmeti në Tiranë 16:52 / 21.09.2021 Në orën 16:04 minuta një tërmet me magnitudë 3.9 të shkallës Rihter tronditi zonën e Tiranës, sipas faqes EMSC, të Qendrës Europiano-Mesdhetare të Sizmiologjisë.
Komente: 0 Renovohet poliklinika në "Lagjen e Trimave" në Kumanovë 16:18 / 22.09.2021 Për vite të tëra e lënë pas dore dhe në mëshirë të fatit, madje e shndërruar në një deponi të egër, më në fund me mjete nga buxheti i saj, Shtëpia e Shëndetit në Kumanovë, nisi rikonstruimin e përgjithshëm të ndërtesës...
Komente: 0 NPK "Tetova" furnizohet me automjete dhe kontejnerë të rinj 15:35 / 21.09.2021 Më pak se një muaj para zgjedhjeve lokale, Komuna e Tetovës i dorëzoi në përdorim 4 kamionë të ri për grumbullim të mbeturinave, 1 makinë sweeper dhe 1 fshesë ajrore, Ndërmarrjes Publike Komunale “Tetova”.