Biblotekës së qytetit të Shtimes i shtohen tituj të rinj - donacion i MKR-së

ShtimePostuar: 17:47 / 29.12.2016

Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Bibliotekës së Qytetit i ka dhuruar 189 tituj të librave, si, libra shkencorë, romane, lektyra shkollore, proza etj.

Ky donacion është shumë i rëndësishëm për DKRS-në sepse dita ditës Biblioteka e Qyetit po pasurohet me tituj dhe libra të rinj që do të ndikojë edhe në shtimin e numrit të lxuesve.

Sipas drejtoreshës së DKRS, Fatmire Ferati, tani në Bibliotekën e Qytetit është rregulluar edhe salla e leximit, falë angazhimit të institucioneve komunale dhe vullnetit të bizneseve që ndihmuan në realizim e kësaj sale, e cila gjindet në hapësirat e Bibliotekës, në Objektin e ndërtesës “Fitorja” rr.Skender Salihaj.

Drejtoria për Kulturë, Rini dhe Sport falenderon institucionet, bizneset dhe të gjithë ata që dhuruan libra për Biblioteken e Qytetit të Shtimes./InfoKomuna/

Komente: 0 Ndërhyrje dhe projekt përforcues në Kalanë e Gjirokastrës 15:05 / 20.02.2018 Kalaja e Gjirokastrës së shpejti do të ketë një ndërhyrje përforcuese. Ministria e Kulturës, Mirela Kumbaro, siç raporton ATSh, inspektoi situatën së bashku me arkitektin Agron Doraci, një prej ekspertëve që ka ndërhyrë në kala vite më parë.
PrishtinëKomente: 0 Ekspozitë nga nxënësit, për nder të shpalljes së pavarësisë (Foto) 09:42 / 15.02.2018 Për nder të 10 vjetorit të shpalljes së pavarësisë së Kosovës, Drejtoria e Arsimit e Komunës së Prishtinës në bashkëpunim me Fakultetin e Arteve të Universitetit të Prishtinës “Hasan Prishtina”, ka hapur ekspozitën me temën “10 vjet...
Komente: 0 Arben Zharku emërohet drejtor i QKK-së 16:59 / 16.02.2018 Ministri i Kulturës, Rinisë dhe Sportit Kujtim Gashi ka emëruar Arben Zharkun në pozitën e drejtorit të Qendrës Kinematografike të Kosovës.