Prishtina humb rast prej mbi 50 mijë eurosh në BAT

Postuar: 11:27 / 18.12.2017

Klubet kosovare vazhdojnë të humbasin raste në Tribunalin Arbitrar të Basketbollit (BAT) të FIBA-s.

Në vitet e kaluara raste kanë humbur Peja e Sigal Prishtina, ndërsa Peja aktualisht e ka të ndaluar transferimin e lojtarëve pasi ka borxhe prej 150 mijë eurosh ndaj lojtarëve, trajnerëve e menaxherëve të huaj, shkruan sot “Koha Ditore”.

Prishtina kishte humbur raste edhe në të kaluarën, por kishte arritur marrëveshje me palët që e kishin paditur. Së fundi e ka humbur edhe një rast, ndaj basketbollistit lituan, Aurimas Kiezha. Ai ka luajtur për Prishtinën në edicionin 2013/14.

“Është një vendim i BAT-it për Kiezhan, prej më shumë se 50 mijë eurosh, por që nuk është definitiv. BAT-i ka kërkuar nga Prishtina që të arrijë marrëveshje me lojtarin për obligimet ndaj tij. Nëse nuk arrihet marrëveshja atëherë hapi i parë është ndalimi i transferimit të lojtarëve. Një ndalesë të tillë tashmë e ka Peja”, ka thënë kryetari i FBK-së, Erolld Belegu.

I kontaktuar nga gazeta, Kiezha nuk ka dashur të komentojë për rastin e fituar ndaj Prishtinës.

SkënderajKomente: 0 Diskutojnë për themelimin e shkollës së volejbollit në Skenderaj 09:44 / 20.04.2018 Kryetari i Skenderajt, Bekim Jashari, gjatë takimit me kryetarin e Federatës së Volejbollit të Kosovës, Abedin Ibrahimi, dhe përfaqësuesit e klubit të volejbollit në Skenderaj, kanë diskutuar për mundësitë e ofrimit të kushteve dhe përkrahjes për Klubet dhe...
MalishevëKomente: 0 Përfundojnë garat shkollore në futsall 16:11 / 20.04.2018 Organizuar nga Shoqata e Pedagogëve të Sportit në Komunën e Malishevës, në bashkëpunim me Drejtorinë për Arsim dhe Edukim dhe Drejtorinë për Kulturë, Rini dhe Sport, janë zhvilluar garat sportive në futsall, për të dy nivelet e shkollave në komunën tonë.
PrishtinëKomente: 0 Stadiumi i Prshtinës nuk do të hapet as në qershor 10:09 / 19.04.2018 Punimet në stadiumin e qytetit të Prishtinës pritet të përfundojnë në muajin qershor. Dhe, klubi Prishtina por edhe Federata e Futbollit e Kosovës (FFK) shpresonin që menjëherë apo edhe para përfundimit të plotë të rinovimit të organizonin ndeshje.